Sütlüoğlu "Ardeşen'e SU ve DİDİ fabrikası kuracağız"

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu Rize ziraat çay bahçesi çayla'da düzenlediği basın toplantısında organik tarıma geçiş ve çaykur'un bölgeye yapıcak olduğu yatırımlarla ilgli basın mensuplarına bilgi verdi.

Sütlüoğlu "Ardeşen'e SU ve DİDİ fabrikası kuracağız"

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu “ Organik tarım bölgenin tek kurtuluşu, sularımız tamamen zehirli, ürünlerimizi zehirliyoruz, 22 firma yıllardır bölgemizde denemeler yapıyor ve 2-3 firmanın organik gübre uygulaması olumlu sonuç verdi, ancak birileri engel olmak istiyor” dedi.

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu Ziraat Çay bahçesi Çayla da düzenlediği basın toplantısında organik tarıma geçişi bazı kesimlerin engellemeye çalıştığını söyledi.

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu organik tarıma geçmek için yıllardır yapılan çalışmalar olduğunu belirterek “ Bölgemizde çeşitli alanlarda 22 firma yıllardır deneme yapmakta ve bu firmalar arasından 2-3 firmanın organik gübresi iyi sonuç verdi, önceki yıl Tarım Bakanımız Faruk Çelik bu yıl için organik tarıma geçilecek sözünü vermişti, her ne hikmetse birileri engel olmaya çalışıyor. Organik tarım demek çay bahçelerinin yeniden yenilenmesi demek, Tüm köylerimizde ki sularımız zehirlendi, topraklarımız zehirlendi, meyvelerimiz ve sebzelerimiz aynı durumda, bölgede kanser vakaları artmakta, kendi insanımız organik tarıma geçişi engellemeye çalışmakta” dedi.

ÖZEL SEKTÖR BİZİ GEÇTİ

2017 yılında 525 bin ton yaş çay yaprağı aldıklarını belirten Sütlüoğlu “ Tarihimizde ilk kez özel sektör bizim üzerimize çıktı ve 740 bin ton yaş çay yaprağı aldı. Bu bizim ve üreticimiz için iyi oldu. Taban fiyatın altında çay almayan özel sektöre üretici ilgi gösterdi. Yine 2017 yılında yüzde 63 luk bir artış ile 843 kilo tomurcuk çay aldık. Bundan beyaz çay ürettik. Geçtiğimiz yıl 106 bin ton kuru çay ürettik 112 bin ton stok ile yeni yıla girdik, şu an stoklarımızda 84 bin ton çay var. 2017 yılında üreticimize toplam da 1. 075 milyon TL ödedik. 2013 yılında piyasaya sürdüğümüz Dünya markası olan Didi’mizden 115 milyon Litre satış yaptık, bunun 8 milyon litresi yurt dışına satıldı. Şu an 110 ülkeye yakın satışımız devam etmekte” dedi.

ÇAY RUHSATLARI YENİLENMELİ

Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu çay ruhsatlarının Nisan ayına kadar yenilenmesi gerektiğini belirterek “ Yenilemeyen üreticilerimiz hem bize hem de özel sektöre çay satamayacak. Üreticilerimizin bunu dikkate alması gerek, önceki yıl 85 bin dekar alanda ruhsatlandırma yaptık. Üreticimiz yeni alanları çay bahçelerine açmakta” dedi.

YENİ FABRİKALAR YAPIYORUZ

Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu İkizdere ve Ç.Hemşin ilçelerinde yeni fabrikalar yapılacağını ayrıca Fındıklı ilçesinde fabrika inşaatının devam ettiğini belirterek “ Pazar Kirazlık fabrikamızı taşıyacağız, bu fabrikanın yerine kongre merkezi yapılacak. Arhavi fabrikasını ise yeni aldığımız alana taşıyacağız. Yeni sezonda yine üreticilerimizin tüm çaylarına talip olacağız, günlük işleme kapasitemiz 900 bin tonun üzerinde ve asla üreticiyi özel sektöre ezdirmeyeceğiz” dedi.

ARDEŞEN DE DİDİ FABRİKASI

Ardeşen ilçesinde 116 dönüm arazı üzerinde DİDİ fabrikası kurulacağını belirten Sütlüoğlu “ Burada kamulaştırılan bir alan var ve bu alan üzerinde hem su hem de DİDİ fabrikamızı kuracağız. Eskipazar ilçesinde özelden aldığımız bir fabrika var ve bunu hayata geçireceğiz” dedi.

180 GÜN ÇALIŞTIRACAĞIZ

Sezonluk çay işçilerini 180 gün çalıştıracaklarını belirten Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu “ Daha önce 120 ile 150 gün arasında işçimizi çalıştırıyorduk, şimdi ise 180 gün çalışma olacak, bu çalışmalar çeşitli alanlarda yaptırılacak, hiç kimsenin ben oraya veya buraya çalışmam lüksü olmayacak, çay bahçelerimizi yenilemeye bile bu işçilerimiz çalışacak” dedi.

Çay kanununun mutlaka çıkması gerektiğini belirten Sütlüoğlu 2015 yılında Bakan Mehdi Eker döneminde söz verildiğini ancak bir türlü çay kanununun çıkmadığını belirten Sütlüoğlu “ Önceki yıl Faruk Çelik bakanımız söz verdi, ancak yine olmadı, bu kanun mutlaka çıkmalı, Çay kanunu kaçak çayın önüne geçilmesi ile birlikte birçok sorunun çözümü demektir” dedi.

Denemeye geçeceğiz

Stevia fabrikasının 1-2 ay içinde bitirileceğini belirten Sütlüoğlu “ Bazı bölgelerde tohum veya fidan dağıtımı yapacağız ve 50 ton kapasiteli Stevia ürünü deneme üretimine geçeceğiz, Stevia üretimi yapan 7 ülkeden biri olacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2018, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER