Çaykur'dan üreticilere yaş çay alım açıklaması

Çaykur'dan yapılan yazılı açıklamada, üreticilerin bir takım algılarla yanıltılmaya çalışıldığına dikkat çekilerek, yaş çay alımıyla ilgili bir sorun olmadığı ifade edildi.

Çaykur'dan üreticilere yaş çay alım açıklaması

ÇAYKUR'un birinci sürgün yaş çay alımı kapsamında bugüne kadar 51 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdiği bildirildi.

ÇAYKUR'dan yapılan yazılı açıklamada, 2019 yılı yaş çay alım kampanyasının 10 Mayıs'ta açıldığını, fabrikaların kapasitesine göre alımlara devam ettiği belirtildi.

Özellikle geçen hafta sonundan itibaren üreticilerin tamamının çay hasadına başlamasıyla alımların yoğunluk kazandığı vurgulanan açıklamada, sezon öncesi işletmelerde yapılan teknik hazırlıklar neticesinde bir aksaklık yaşanmadığı aktarıldı.

Kampanya öncesi ve içinde bulunulan günlerde sıklıkla kaliteli çay alım vurgusu yapıldığına dikkati çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bazı çevrelerde ve müstahsillerimiz üzerinde bu, 'çay almamak için zorlaştırma manevrası yapıyorlar' olarak yanlış anlaşılmakta veya böyle bir algı oluşturulmaktadır. Teşekkül olarak kaliteli çay alımına vurgu yaparken, 'Müstahsillerimizden çay almayacağız veya alımı zorlaştıracağız' demiyoruz. Burada vurgu yaptığımız esas mesele, toplama hatalarından arındırılmış, yabancı ot, dip kök, kuru yaprak vesaire barındırmayan kaliteli çay almaktır."

- "Hiçbir müstahsilimizin mağdur olmasını istemiyoruz"

Yaş çay sezonuna başlamadan önce birinci sürgün dönemi için alımın dekara 500 kilogram olarak açıklandığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bazı müstahsillerimiz üzerinde bizimle ilgili oluşan, 'Bunlar bu sene çay almayacaklar' gibi yanlış algının ortadan kaldırılması için ÇAYKUR olarak alım yerlerinde birebir iletişim kurarak, doğru paylaşımlar aktararak elimizden geleni yapıyoruz. Kamuoyunun da çok iyi bileceği gibi açıklanan çay fiyatı ve ilan ettiğimiz birinci sürgün dönemi kota miktarı memnuniyetinin oluşturduğu iyimser hava müstahsillerimizi, çay hasadına yoğunluk vermeye ve çayının çoğunluğunu ivedilikle ÇAYKUR'a satmaya sevk etmektedir. Devam eden birinci sürgün yaş çay alımı kapsamında bugüne kadar 51 bin ton yaş çay alımı yapıldı. İşte böyle bir süreçte ÇAYKUR olarak hiçbir müstahsilimizin mağdur olmasını istemiyoruz. Devletimizin ve bölgenin bize yüklediği misyon gereği elimizde olanın en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Teknik ve idari imkanlarımız ölçüsünde bir kilogram fazla çayı nasıl alır ve nasıl işleriz arayışı içerisinde olacağımızın bilinmesi isteriz."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Eyüp kıran
Eyüp kıran - 4 ay Önce

Başkanmi deyim nedeim bilmem bu ramazan günü bu milete neden çektiriyorsunuz yaziklar olsun

kimsel 61053
kimsel 61053 - 4 ay Önce

Çay bahçeleri az ve gurbette olanlar Çaykur a nasıl çay verecektir

Saniye done
Saniye done - 4 ay Önce

Organik çay alimilutfen zorlamayin herkes koyunde satsin alim evlerimiz var başka koylere taşitmayin lutfen arabamiz yok ben yuzkilo icin arabamitutacayim gunde okadar toplayabiliyoruz lutfen bu mubarek gunde bize zorluk çikarmayin ben guneykoyden baska alim evi mustasile uğraşamam yanlizim yardim edecek kimse yok onagore bil bunu uygulayin

Hasan  Salihoğlu
Hasan Salihoğlu - 4 ay Önce

Kotalar düşük yükseltilmesi . Serbest bırakılsin devlete olan kotalarımız dolduralım hersene devletkotam özelsektore gidiyor

SIRADAKİ HABER