Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. Milletvekili Ocaklı soru önergesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimler öncesinde 24 Nisan'da Gemlik’teki bir temel atma töreninde yaptığı açıklamada, ticari aracını yenileyecek olanlardan ÖTV alınmayacağını ifade ettiğini hatırlatarak, “Aradan 1 yıl geçmiş olmasına karşın, ticari aracını yenileyecek olanların ÖTV muafiyetinden yararlanmalarını sağlayacak olan yasal düzenleme TBMM’ye getirilmemiştir. Bu süre zarfında TBMM’ye getirilen onca torba yasanın içine de bu düzenleme konulmamıştır.” dedi.

SEÇİM ÖNCESİ VERİLEN SÖZÜN ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇTİ!

Milletvekili Ocaklı, seçim bölgesi Rize’den kendisini arayan başta taksi ve dolmuş esnafı olmak üzere ticari araç sahiplerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği söz tutulmadığı için araçlarını yenileyemediklerini ifade ettiğini kaydederek, “Ticari araçların yenilenmesinde “sıfır ÖTV” söyleminin; seçim öncesi kandırmacası olduğu ve halkın oy verme tercihlerini etkilemeye yönelik, verilen ama tutulmayan bir vaat olduğu izlenimi doğmaktadır.” diye konuştu.

Ocaklı, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten 4 soruya cevap istedi:

1- Cumhurbaşkanı, ticari aracını yenileyecek olanlardan ÖTV alınmayacağını açıklamasına rağmen, konuyla ilgili yasal düzenleme niçin bugüne kadar TBMM’ye getirilmemiştir?

2- Seçim öncesi sıfır ÖTV vaadinde bulunulmasının nedeni, halkın oy verme tercihlerini etkilemek miydi? Cumhurbaşkanınca verilmiş olan bu söz neden yerine getirilmemektedir?

Centro muzlu gofretin ülke genelinde yasaklandığı iddialarına açıklama geldi! Centro muzlu gofretin ülke genelinde yasaklandığı iddialarına açıklama geldi!

3- Ticari aracını yenileyecek olan esnaf için sıfır ÖTV uygulaması ne zaman başlatılacaktır? Bu konuyla ilgili herhangi bir çalışmanız var mıdır?

4- Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi, 2017 yılındaki referandumla kabul edilen Anayasa değişikliği ile yürürlüğe girmiştir. Bu sistem, iktidar çevrelerince çabuk karar alıp hemen uygulanacağı, böylece ülkemizin daha hızlı kalkınacağı gerekçesiyle halka sevimli gösterilmek istenmişti. Oysa bu kadar basit bir düzenleme bile 1 yıl gibi bir zaman geçmiş olmasına rağmen yapılamamıştır. Bu hantallığın nedeni nedir? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandum öncesinde iktidar çevrelerince ifade edildiği gibi pratik yönetim yerine hantal bir yönetim yapısı mı getirmiştir?

Editör: Medya Laz