Rize'de Doğum Öncesi Kar Tedbiri

Rize'de olumsuz iklim, ulaşım veya sosyal sebeplerden dolayı gerçekleşebilecek anne ve bebek ölümlerinin önüne geçebilmek amacıyla "Misafir Anne Projesi" başlatıldı.

Rize'de Doğum Öncesi Kar Tedbiri
Rize'de olumsuz iklim, ulaşım veya sosyal sebeplerden dolayı gerçekleşebilecek anne ve bebek ölümlerinin önüne geçebilmek amacıyla "Misafir Anne Projesi" başlatıldı.

Rize Halk Sağlığı Müdürü Dr. Faik Özşahin, yaptığı açıklamada, “Rize'de bazı bölgelerde doğumu yaklaşmış ya da başlamış olan anneler zaman zaman olumsuz iklim, ulaşım şartları veya sosyal sebeplerle sağlık kurum ve kuruluşlarına zamanında ulaştırılamamakta ve doğumlar olumsuz şartlarda gelişebilmektedir. Bu tür olumsuzlukları önlemek, önlenebilir anne-bebek ölümlerini azaltmak bebeğin ilerideki yaşam kalitesini bozacak doğumsal rahatsızlıklara mahal vermemek amacıyla "Misafir Anne Projesi" İlimizde uygulanmaya devam etmektedir" dedi.

-29 gebe hastane, misafirhane veya gebe yakınının evinde gözlem altında tutuluyor
"Misafir Anne Projesi" ile anne bebek ölümlerinin önüne geçmeyi hedeflediklerini söyleyen Özşahin, “Bu uygulama ile elverişsiz hava ve ulaşım şartları olan yerleşim merkezlerinde ikamet eden gebelerin tespiti, izlemi, muhtemel doğum tarihleri yaklaştığında daha güvenli yerleşim merkezlerine nakledilerek konaklamalarının sağlanması ve doğumlarının hastanelerde gerçekleştirilmesini hedeflenmekteyiz” diye konuştu.
Sağlık Bakanlığı tarafından Ekim 2008 tarihinden itibaren bu uygulamanın başladığını söyleyen Özşahin, "Bu tarihten itibaren gebelerimizin, tedavi kurumlarından uzak olsun veya olmasın elverişsiz hava ve yol şartları, maddi imkânların yetersizliği ve sosyal sebeplerden dolayı hastane ortamı dışında doğum tarihleri yaklaştığında daha elverişli yerleşim merkezlerine nakledilerek konaklamaları sağlanmış ve hastanelerde doğumları gerçekleştirilmiştir. Rize'de şu anda 29 gebemizi; hastane, misafirhane veya gebe yakınının evinde gözlem altında tutuyoruz" diye konuştu.
-Diyaliz hastalarına davet
Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe ise yaptığı açıklamada, “Rize genelinde özellikle yüksek kesimlerde oturmakta olan bu sebeple de kar engeli dolayısıyla diyaliz hizmetine ulaşmakta zorluk çeken tüm hastalarımızı il merkezinde Rize Devlet Hastanesi bünyesinde, ilçelerimizdeki hastanelerde kar engeli ortadan kalkıncaya dek misafir olmaya davet ediyoruz. İsteyen vatandaşlarımızın 112 acil servis numarasından ya da Rize Sağlık Müdürlüğüne ait 213 03 57 numaralı telefona ulaşmaları yeterli olacaktır” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2013, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER