ÇAYELİ BAKIR İŞÇİLERİ YOLA VERİYOR!

Çayeli Bakır İşletmeleri, şikayet üzerine Rize İdare Mahkemesi’nin verdiği karar nedeniyle faaliyetlerini kademeli olarak durdurma kararı aldı!

ÇAYELİ BAKIR İŞÇİLERİ YOLA VERİYOR!
 Rize’nin Çayeli İlçesi’nde bulunan Çayeli Bakır İşletmeleri hakkında, faaliyet sahasına yakın bir noktada bulunan Çamlıca Mahallesi sakinleri, Rize İdare Mahkemesi'ne başvurarak firma ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı hakkında dava açmışlardı.

Açılan dava üzerine Rize İdare Mahkemesi dava süreci boyunca oluşacak zararların engellenmesi için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar doğrultusunda Çayeli Bakır İşletmeleri faaliyetlerini kademeli durdurma kararı aldı.

Konuyla ilgili olarak Çayeli Bakır İşletmeleri’nden yapılan yazılı açıklamada “Rize İdare Mahkemesi’nde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na karşı açılan davada alınan ara karar gereğince önümüzdeki günlerde faaliyetlerimiz kademeli olarak durdurulacak ve çalışanlarımız izne gönderilecektir. Dava, bazı aileler tarafından madende yapılan patlatmaların evlerine hasar verdiği gerekçesiyle açılmıştır. Söz konusu ara kararın kaldırılması amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Trabzon Bölge Mahkemesi’ne temyiz başvurusu yapılmıştır. Çayeli ilçesi Madenli Beldesi’nde 1992’den beri faaliyetlerini yürütmekte olan Çayeli Bakır İşletmeleri'nin önceliği her zaman çalışanlarının ve komşularının güvenliği olmuştur. 2013 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi tarafından oldukça kapsamlı bir bilimsel araştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda madende yapılan patlamaların evlerde hasara neden olmadığı bilimsel olarak ortaya konulmuştur.Davanın sonucunda mahkemelerin doğru ve adil bir karar vereceğine olan inancımız tamdır” denildi.

Çayeli Bakır İşletmeleri, yıllık 1.2 milyon ton bakır ve çinko işleme kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük metal madeni konumunda.

1983 yılında kurulan, 1994 yılında faaliyete başlayan madenin hisseleri First Quantum Minerals isimli Kanadalı bir firmaya ait.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2015, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER