Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA) - DÜNYACA ünlü Hollandalı ressam Vincent Van Gogh, doğumunun 169'ncu yılında 81 ilden gelen resimlerin Antalya'da birleştirilmesiyle anıldı.

Görsel sanatlar öğretmenleri Sevda Eren'in koordinatörlüğünde, Gamze Beşparmak ile Şeymanur Özböler'in organizasyonunda Aydın Kanza Sanat Galerisi'nde gerçekleşen 'Tüm Türkiye Vincent Van Gogh Aşkıyla Bir Araya Geliyor' sloganlı ünlü ressam Vincent Van Gogh'u anma resim sergisine öğrenci, öğretmen, sanatçı ve sanatseverlerin ilgisi yoğun oldu. 81 ilden Antalya'ya gönderilen öğrenci ve öğretmenlerin 'Yıldızlı Gece' adı verilen tablolarda birleştirilmiş portre çalışması resimlerinin yer aldığı serginin açılış kurdelesini Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Oya Kansu, kültür müdürü Gülnur Karaaslan birlikte kesti.

SANATÇININ HAYATI ANLATILDI

Sergide özel okulun yöneticileri, görsel sanatlar öğretmenleri dünyaca ünlü ressam Vincent Van Gogh'un doğumundan ölümüne kadar geçen süredeki yaşam hikayesini anlattı. Van Gogh için "Sanatçı 1853'te Hollanda'da doğdu. 10 yıldan biraz uzun süren ressamlık kariyerine yaklaşık 1000 çizim 900'den fazla tablo sığdırdı. Post- empresyonizm akımının en çok bilinen temsilcilerinden ve de dünyanın en ünlü ressamlarından biri oldu" denildi.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha