ANTALYA,(DHA) - ANTALYA Valisi Ersin Yazıcı, Kepez'de yapımına başlanan Kübra Mümün Soydal Ortaokulu'nun temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Vali Yazıcı, "Ülkemizi büyük hedeflere götürecek nesiller bu okullardan çıkacak" dedi.

Kepez İlçesi Altınova mahallesinde 5 Aralık 2019 yılında 4600 metrekare alanı bağışlayan hayırsever Mümün-Kübra Soydal çifti tarafından yaptırılan, 24 derslikli ortaokulun temel atma törenine, Vali Ersin Yazıcı, Kepez Kaymakamı Nusret Şahin, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan, hayırseverler Kübra- Mümün Soydal ve davetliler katıldı.

MESLEK HAYATIMIN EN MUTLU ANLARI

Konyalı terzi emeklisi Kübra-Mümün Soydal çiftine teşekkür ederek sözlerine başlayan Vali Ersin Yazıcı, törende şöyle konuştu;

"30 yıllık meslek hayatım boyunca beni en mutlu eden anların başında ya okulların temel atma törenleri ya da okul açılışları geliyor. Şuna inanıyorum ki biz toplumu geleceğe hazırlayan sorumlu kişiler olarak ülkemizi büyük hedeflere götürecek nesillerin buradan çıkacağını biliyoruz. Ben hayır işlerinin bir gönül işi olduğunu düşünüyorum çünkü şunu biliyoruz ki birçok insanın mal varlığı var ama kıyamıyor, yapamıyor. Bu güzelliği yaşayamıyor. Geldiğimden beri Mümün amcayla sohbet ediyoruz, yaptığı hayırdan dolayı çok mutlu. Biliyorlar ki buradan yetişecek çocuklar Mümün amca ve Kübra teyzeye edecekleri dua ve en önemlisi de bu memlekete koyacakları katkılarla amel defterlerinin açık kalıp, sevaplarının devam etmesine neden olacak. Allah bu tür ilim yuvalarının yapılması için vesile olan başta Kübra ve Mümün çifti başta olmak üzere tüm hayırseverlere şükranlarımı sunuyorum. Allah sayılarını arttırsın."

OKUL YAPIMI İÇİN BAKANLIKTAN ÖDENEK

Kepez bölgesinde çok sayıda okul projesi olduğuna vurgu yapan Vali Yazıcı, "İnşallah okulumuzu çok kısa bir sürede tamamlayacağız. Kübra- Mümün Soydal Ortaokulu bölgenin ortaokul ihtiyacını büyük oranda tamamlanmış olacak. Kepez bölgesinde çok sayıda okula ihtiyacımız var. Hemen hemen tamamını planladık. Bakanlığımızdan da çok ciddi bir ek bütçe aldık. Belediyemiz de bize bu konularda çok yardımcı oluyor. İnşallah önümüzde ki süreçte Kepez'in birçok noktasında okul inşaatlarımız başlayacak. Kepez ilçemizi herhalde 2 yılı bulmadan ikili öğretimin olmadığı bir ilçeye dönüştüreceğiz" diye konuştu.

CEHALETLE BİLGİSİZLİĞİN AÇTIĞI YARALARI EĞİTİM SARAR

Hayırseverler Kübra -Mümün Soydal adına konuşan kızları Emine Soydal da, eğitim ve öğretim bir toplumun gelişmişlik göstergesi olduğunu söyledi. Eğitimin dünden bugüne kültürel ve tarihi birikimin gelecek nesillere aktarılmasında insanların toplumsal rollerini benimsemesinde başlıca rol oynadığına değinen Soydal, “Hakikatin kaynağı eğitimdir. Güçlü bir devlet, millet olmamız tartışmasız eğitim ve öğretimdeki ilerlememiz ile gerçekleşir. Cehaletle bilgisizliğin açtığı yaraları eğitim sarar. Bugün eğitime dair sağlam bir adım atıyor olmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Yapılacak olan okulun herkese hayırlı uğurlu olmasını ve güzellikler getirmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

KEPEZ'E 2019'DAN BU YAN 130 OKUL

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, hayra vesile olan Kübra ve Mümün Soydal çiftine teşekkürlerini iletti. En çok okul yapmaktan hoşlandıklarını ve okul yapmakla ilgili de çok büyük bir mücadelenin içinde olduklarını belirten Başkan Tütüncü, “2009 yılından bu yana 130 dan fazla okulu ilçemize kazandırmış olmanın büyük mutluluğu içindeyiz. Okullarımızın imar ve mülkiyet problemlerinin tamamını belediyemiz bürokratları tarafından, belediye meclisimiz tarafından büyük bir özenle dikkatle takip edilmesi, çözülmesi de aslında Kepez'in bir bütün olarak eğitime verdiği önemi gösteriyor. Bu mahalleye de bu okulun kazandırılması için bölgenin imar planlarının 45 yıl gibi uzun bir süre devam ettiğini, bu sorunların çözümlenmesiyle okulun yapılmasının kararlaştırıldığını hesap edersek, burada imar noktasında yapılan iyileşmelerinin okulun yapılması noktasında çok önemli olduğunu ifade etmeliyiz. Bölgemize çok fayda sağlayacak bir yatırımı büyük bir heyecanla, sayın valimizin destekleriyle kazandırıyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından dualar eşliğinde Kübra Mümün Soydal Ortaokulu'nun temel atma töreni gerçekleştirildi.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha