Dünya Sağlık Örgütü'nün içme suyunda izin verdiği arsenik sınır ölçüsü 10 mikrogram/litre iken Rize’nin Andon olarak bilinen Küçükçayır Köyündeki ılıca suyunda arsenik oranı 27 kat fazla 273,43 mikrogram/litre olarak ölçüldü. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre arsenik içme sularındaki en tehlikeli kimyasal. Kansorejen etki taşıyor ve özellikle mesane ve akciğer kanseri açısından risk oluşturuyor. Bunun dışında cilt ve böbrek kanserlerine de sebep olabiliyor. Kalp damar sisteminde, beyin ve sinir sisteminde olumsuz etkileri var.

Her gün yüzlerce vatandaşın başta böbrek rahatsızlığı olmak üzere taş düşürmek için özellikle tercih ettiği ve zaman zaman önünde uzun kuyruklar oluşturduğu, Ramazan ayında oruç açmak için özellikle tercih edilen Andon’daki ılıca suyundan Rize İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığınca analiz için alınan numune, ılıca suyunu içme suyu olarak tüketenlerin adeta kanseri ayağına çağırdığını ortaya çıkardı.

7 Haziran 2022 tarihinde Andon’daki ılıca suyu olarak bilinen kaynak suyundan alınan numuneler Trabzon Halk Sağlığı Laboratuvarında analiz edildi. Analiz sonuçları ise tehlikenin boyutunu ortaya çıkardı. Andon ılıca suyunda yapılan ölçümde alınan su numunelerinde standartlara göre 10 mikrogram/litre olması gereken arsenik oranı 273,43 olarak ölçülürken bu suyu tüketenlerin adeta zehir içtiği ortaya çıktı. Aynı kaynak suyunda 250 mikrogram/litre olması gereken sülfat oranı 496,37, sodyum oranı ise 200 mikrogram/litre olması gerekirken 373,12, mangan oranı ise 50 olması gereken yerde 624,17 mikrogram/litre çıktı. Andon ılıca suyunda ağır materyallerin çıkması nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü tarafından suyun bulunduğu alana içilmemesi yönünde uyarıcı tabela asıldı.

Konu hakkında açıklamada bulunan Küçükçayır Köyü Muhtarı Recep Ali Çil, İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı ölçümlerde suda yüksek oranda arsenik tespit edildiğinden kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini belirttiklerini ifade ederek, yetkililerin su analiz raporunu kendisine de vererek vatandaşların suyu içme suyu olarak kullanmamaları için uyarı tabelası astıklarını kaydetti.

Muhtar Çil, köydeki diğer kaynaktaki ılıca suyundan da ölçüm için örnek alındığını ve analiz sonucunu beklediklerini kaydetti.

Muhtar Çil, analiz sonuçlarına göre ilerleyen günlerde 2 kaynak suyundan da yeniden ölçüm talep edebileceklerini de sözlerine ekledi.

andon-ilica-suyu-analiz-raporu.jpg

andon-ilica-suyu-sagliksiz-cikti-1-001.jpg

Editör: Tunahan Kalender