Gökhan ÖZHAN/BURSA, (DHA)-BURSA’nın Osmangazi Belediyesi katkılarıyla, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Miraç Kandili programı düzenlendi. Belediye Başkanı Mustafa Dündar, tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajı vererek, Ukrayna’daki savaşın son bulmasını temenni etti.

Sofya Bölge Müftülüğü’nün, Kadı Seyfullah Efendi Camii’nde Osmangazi Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği Miraç Kandili Özel Programı’na, Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yanı sıra Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı Aliş, Bulgaristan Başmüftülüğü Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, Sofya Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Osmangazi İlçe Müftüsü Mehmet Uzun, Ulucami Baş İmam Hatibi Tahsin Karanfil ve Bursa’dan hafızlar katıldı.

Tüm İslam aleminin kandilini tebrik eden Mustafa Dündar, yaptığı konuşmada barış ve kardeşliğe vurgu yaptı. Daha önceki yıllarda kandil programlarını Haskova, Gümülcine ve Üsküp’te de düzenlediklerini hatırlatan Dündar, “Bu programları Türkiye’de çok fazla yapıyoruz ama bu topraklardaki programların ayrı bir güzelliği, ayrı bir anlamı var. Sizlere, Bursa’daki, Türkiye’deki kardeşlerinizin selamını getirdik. Dostluk ve kardeşliğimizin daha ileri gitmesi için sürekli birlikte olmaya gayret gösteriyoruz. Böyle güzel bir gecede, güzel insanlarla bir arada olduğumuz için Allah’a şükrediyoruz. Bu güzellikler, kandil vesilesiyle ileriye doğru artarak devam etsin. Barış, sevgi ve hoşgörü ortamı daha da çoğalsın. Miraç Kandili’nin manasına uygun şekilde yükselsin. Bu mübarek gecede hemen yanımızda devam eden savaşın da bir an önce bitmesi için dua ediyoruz” dedi.

İlahilerle başlayan programda Bursa’dan gelen imam hatiplerin Kur’an-ı Kerim tilaveti dinlendi. Mevlid-i Şerif ve duaların edilmesinin ardından program ikramlarla sona erdi. Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Sofya programı kapsamında Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı Aliş’i makamında ziyaret etti. (DHA)
FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha