Nevruz İLİMDAROĞLU/BURSA, (DHA)-AK Parti Bursa İl Başkanlığı 28 Şubat Post Modern Darbe Girişimi’nin 25’inci yıldönümünü nedeniyle basın açıklaması düzenledi. İl Başkanı Davut Gürkan,”28 Şubat için ‘Bin yıl sürecek’ diyenler unutmasın ki 28 Şubat bin yıl sürmedi, ancak biz 28 Şubat’ı bin yıl geçse de unutmayacağız” dedi.

28 Şubat Post Modern Darbe Girişimi’nin 25’inci yıldönümünü nedeniyle, AK Parti Bursa İl Başkanlık binasında gerçekleştirilen açıklamaya AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, il ve ilçe yöneticileri, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, belediye başkanları ve Gönüllü Platformu’na bağlı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Basın açıklamasını yapan AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, “25’inci yılını geride bırakan ve ‘post-modern’ darbe olarak adlandırılan 28 Şubat süreci, milletimizin inancına, iradesine, değerlerine, insan haklarına, demokrasiye ve özgürlüklere yapılan fiili bir darbedir. Motivasyonunu 27 Mayıs darbesinden alan 28 Şubat, bir darbenin tarihi olduğu gibi vesayetin, antidemokratikliğin, karanlık bir zihniyetin de ismi olarak tarihe geçmiştir” dedi.

‘MİLYONLARCA İNSANIN HAYATI KARARTILDI’
28 Şubat’ta sözde ‘irtica tehdidi’ ile medyanın darbeci zihniyetin hükmü altına girerek, “Topyekün Savaş” manşetleri attığını söyleyen Davut Gürkan, süreçte Ankara sokaklarında tankların yürütülerek, anti-demokratik MGK kararları alındığını ifade etti. Gürkan, “Demokrasiye balans ayarı denilerek dönemin hükümeti istifaya zorlanmıştır. ‘Bin yıl sürecek’ dedikleri 28 Şubat Post-Modern darbesi ile insanlar ayrımcı, ötekileştirici, insan haklarına aykırı uygulamalara maruz bırakılmış, milyonlarca insanın hayatı karartılmıştır. Kadınlarımız ve genç kızlarımız, ne acıdır ki bu karanlık sürecin en büyük mağdurlarından olmuştur. Darbecilerin kurduğu ikna odalarında nice kadın, inançları hiçe sayılarak horlanmış ve baskıya maruz kalmıştır. Başörtüleri açılmaya zorlanmıştır. Bu odalarda psikolojik baskılara maruz bırakılan kızlarımızın çoğu üniversitelerdeki, liselerdeki eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalmış ve etkisi bugün dahi süren travmalar geçirmiştir. Getirilen kanunsuz başörtüsü yasağı ile kadınların çalışma hayatında var olmaları engellenmiştir” diye konuştu.

‘28 ŞUBAT VESAYETÇİ SİSTEMİN İLK VE SON TEZAHÜRÜ DEĞİLDİ’
28 Şubat sürecinde, siyasi görüş ve inancından dolayı insanların temel haklarının ellerinden alındığına işaret eden Gürkan, şöyle konuştu:
“Ülkesi, milleti için çalışan ve üreten sermaye dahi kategorize edilerek ‘Yeşil sermaye’ adı altında ötekileştirilmiştir. 28 Şubat darbesi, vesayetçi sistemin ilk tezahürü değildir, maalesef sonu da olmamıştır. 15 Temmuz Darbe Girişimi de aynı kaynaktan beslenen vesayetçi sistemin, dışa yansıyan bir suretidir. Ülkemizde yaşanan bazı gelişmelere ve dillendirilen, mırıldanılan, hayali kurulan özlemlere bakılırsa 28 Şubat zihniyeti ne yazık ki bazı mahfillerde hala diriliğini korumaktadır. Devletimizin 28 Şubat’ın acılarını sağaltmak ve iyileştirmek adına yaptığı muazzam çalışmalarına rağmen bu zihniyetin söylemleri, eylemleri ve kamuflajlı darbe yılları nostaljileri, kabuk bağlayan yaralarımızı kanatmaktadır. 28 Şubat için ‘Bin yıl sürecek’ diyenler unutmasın ki 28 Şubat bin yıl sürmedi, ancak biz 28 Şubat’ı bin yıl geçse de unutmayacağız.” (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha