Siverek’te çekirge istilası

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde dört kırsal mahalleyi çekirdekler istila etti. Mera ve ekili arazilerde görülen çekirgelerin yerleşim yerlerine yaklaşmasını önlemek isteyen vatandaşlar ellerindeki bez parçaları ile çekirgeleri kovalıyor.

Siverek’te çekirge istilası

İlçeye 40 kilometre uzaklıkta bulunan Güldoruğu, Beşyamaç, Bağlık ve Ortaköy kırsal mahallelerinde görülen çekirgeler insanları tedirgin ediyor. Özelikle ekili tarla ve hayvanların otlandığı meralara zarar veren çekirgelerin yerleşim yerlerine ilerlemesini önleyebilmek amacıyla vatandaşlar kendilerince çözümler üretiyor. Mahalleli, ellerine aldıkları bez parçaları ile çekirgeleri kovalayarak yönlerini değiştirmeye çalışıyor.

Güldoruğu Mahallesi sakinlerinden Davut Geboz, geçen sene de çekirge istilasına uğradıklarını belirterek, "Geçen senelerde de bu çekirge istilası bu köylerde baş göstermişti, devletten yardım istemiştik. Galiba biraz geç müdahale edildi, geçen sene uçmaya başladıkları zaman müdahale edildi. Şimdi halen küçükler halen uçmuyorlar, bunlar büyüdükleri zaman hiçbir şey bırakmıyorlar" dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 17:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER