S-400’ler ABD tekelini kıracak

Trump yönetimi Türkiye'ye “Rusya'dan sakın S-400 almayın” diyor, Patriot satmaya da yanaşmıyor. Uzmanlara sorduk: ABD ne yapmak istiyor?

S-400’ler ABD tekelini kıracak

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı hava savunma sistemi S-400'lerin teslim edilmesi için geri sayım başlarken Washington'dan Ankara'ya “S-400 almayın” baskısı sürüyor. Ankara bu konuda geri adım atmayacağını vurgularken, ABD'nin S-400 alımını engelleme girişimlerinin arkasında ne olduğunu ve neyi amaçladığı konunun uzmanlarına sorduk. İşte uzman görüşleri:

ÖNCE RAHİP, ŞİMDİ S-400
Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Toğrul İsmayıl: ABD'nin S-400 baskısının birkaç sebebi var. Daha önce Rahip Brunson olayında ekonomik baskılar yaptı. O tutmayınca bu defa S-400'ler üzerinden baskı yapmaya başladı. Suriye'deki meselelerde Türkiye ve Rusya'nın yakınlaşması söz konusu. ABD'yi rahatsız eden konulardan bir tanesi bu. ABD'nin hedeflediği şey; Türkiye-Rusya ilişkilerini bozmak ve Rusya'dan uzaklaştırmak. ABD, Patriot satmayınca Türkiye de S-400'ü satın almak zorunda kaldı. ABD'nin ‘S-400 almayın' baskısının siyasi olduğunu düşünüyorum. Türkiye'nin hava savunma sistemlerine ihtiyacı var. Türkiye, NATO ülkesi olsa da kendi ihtiyacı için NATO dışında ülkelerin sistemlerini de kullanabilir. Sadece bu sistemler NATO'ya entegre edilemez. Türkiye de bunu savunuyor.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER