Muğla 3,5 milyon arı kovanını ağırlıyor

Türkiye'nin en büyük çam balı üretim merkezi Muğla'ya ger geçen yıl artarak devam eden çam balı üreticisinin ilgisi, konaklamada sıkıntıları da beraberinde getirdi. Konaklamada yaşanan sıkıntılar Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nce Muğla Arı Yetiştiricileri Birli

Muğla 3,5 milyon arı kovanını ağırlıyor

830 bin 304 hektar ormanlık alanın 66 bin 305 hektarında çam balı üretiminin yapıldığı Muğla'ya diğer illerden 2013 yılında 1 milyon 300 bin arı kovanının geldiği, 2019 yılında ise bu rakamın 3 milyon 200'ü bulmasının beklendiği açıklandı. Türkiye'deki arı kovanı varlığının neredeyse yarısı Muğla'ya sonbahar döneminde çam balı üretimi için gelirken, üretim alanlarının arttırılmaması nedeniyle kovan başı üretimin de her geçen yıl düştüğü açıklandı.

“Üretim sahası genişletilirse 100 bin ton bal üretilebilir”

Türkiye'de kovan sayısının artmasına paralel olarak üretim sahasında artış olmadığını belirten Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, “Muğla, yaz ve sonbahar aylarında Türkiye'nin arı varlığının yüzde 50'sine ev sahipliği yapıyor. Bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığına emekleri için teşekkür ediyorum. Dünyada kilometrekareye 0,81 kovan düşüyor. Türkiye'de 9-10 kovan, Muğla'da ise bu rakam 264 kovan düşüyor. Biz dünyaya çam balı satan bir ülkeyiz. 20 yıl önce bu bölgede bir kovadan 30 kilogram bal alınıyordu. Şu anda bu rakam düştü. Bu konuda Tarım ve Orman Bakanımız ile Haziran ayının ortalarında görüştüm. Kendilerinden çam balı alanlarının arttırılmasını talep ettim. Bunun yanında yıllık 40 bin ton olan çam balı üretiminin 80-100 bin tona çıkabileceğini de ifade ettim. Bu konuda gerekli çalışmanın yapılacağını ifade ettiler” dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER