Geliştirilen analiz merkeziyle depremler ve hava olayları daha iyi anlaşılabilecek

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulan analiz merkezinde, uydu verilerinden yer hareketlerini ve atmosferdeki değişimleri günlük otomatik olarak hesaplayan ve internet üzerinden servis eden yazılım geliştirildi.

Geliştirilen analiz merkeziyle depremler ve hava olayları daha iyi anlaşılabilecek

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen ‘GPS Ağı Değerlendirme ve Analiz Merkezi' çalıştayı gerçekleştirildi. Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Refik Fenmen Amfisinde düzenlenen, Geomatik Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Gökhan Gürbüz'ün konuşmacı olduğu çalıştaya, Dekan Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İsmail Mert, TUBİTAK Uzay Araştırmacısı Betül Atalay, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan Prof. Dr. Kutoğlu, Geomatik Mühendisliği Bölümü bünyesinde geliştirilen GPS Ağı Değerlendirme ve Analiz Merkezince uydu verilerinin toplanılarak otomatik olarak işlendiğini, elde edilen sonuçların internet üzerinden afetmerkezi.beun.edu.tr/analiz-merkezi.html adresine gönderildiğini, bu sayede ülkede gerçekleşmekte olan sismik ve meteorolojik olayların daha iyi anlaşılabildiğini söyledi. Prof. Dr. Kutoğlu, analiz merkezinden elde edilen bilgiler ile depremlere neden olan yer kabuğu hareketlerinin de incelenmesi imkânını bulduklarını söyledi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2019, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER