Fatih'in torunları, İstanbul'un fethini kutladı

Fatih'in Torunları Derneği, İstanbul'un fethinin 566'ncı yılı kapsamında İstanbul Balat semtinde kutlama programı düzenledi. Bin kişinin katılım sağladığı programda; ışık gösterisi ve Mehteran konseri etkinliğe renk kattı.

Fatih'in torunları, İstanbul'un fethini kutladı

Bir çağ kapatıp, yeni bir çağ başlatan İstanbul'un fethinin 566'ncı yıl dönümü görkemli bir şekilde kutlandı. Balat semtinde gerçekleştirilen programda bin kişiye iftar yemeği verilirken ışık gösterisi ve Mehteran konseri etkinliğe renk kattı. Düzenlenen etkinliğe, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, MHP İstanbul Milletvekili Cemal Çetin, İnsanlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Emrah Doğru ve binlerce vatandaş katıldı.

Fatih'in Torunları Derneği Başkanı Polat Çakmak, törende yaptığı konuşmasında; fetihle dil, din, ırk ve mezhep farklılıklarının ortadan kalktığını belirterek dünyaya barış mesajlarının verildiğini kaydetti. Fetihin, Türk medeniyetinin engin hoşgörüsünün bir örneği olduğunu anlatan Çakmak, "O zamanlar fetihlerde insanlar katledilirken İstanbul'un fethinden sonra insanların yaşamının teminat altına alındığını anımsattı" ifadelerini kullandı.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2019, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER