Avrupa’da Müslüman mezarlıklarının sayısı artıyor

Yapımcı, oyuncu ve Youtube Gezi Programcısı Durmuş Ünal, Avrupa'da Müslümanların mezarlıklarının her geçen yıl arttığını tespit etti.

Avrupa’da Müslüman mezarlıklarının sayısı artıyor

Yapımcı, oyuncu ve Youtube Gezi Programcısı Durmuş Ünal hazırlayıp sunmuş olduğu “Durmuş'un Rotası” özel bölümünde Avrupa'da Müslüman Mezarlığı var mı? Müslümanların cenaze işlemleri nasıl gerçekleştiriliyor? Müslümanlar nasıl ve nereye defnediliyor? Gibi soruların cevaplarını aradı. 60'lı yıllardan itibaren Türkiye'nin en çok işçi göçü verdiği Almanya'ya ilk giden kuşak öldüğünde kendi ülkesinde gömülmek istediğini kaydeden Ünal, zamanla bu yönelişin değiştiği ve buna bağlı olarak yurtdışında özellikle Avrupa'da bulunan Müslüman mezarlıklarında artış olduğu gözlemledi.

Yurtdışında doğan Türklerin ve diğer ülkelerden Müslümanların doğup büyüdükleri ve yaşadıkları toplumda ve topraklarda gömülmeyi tercih ettiği sonucuna varan Durmuş Ünal, bu tercihdeki en başlıca faktörlerin düzenli olarak vatanlarına gitme olanaklarının sınırlı olması ve kaybettikleri yakınlarının mezarlarını sık sık ziyaret etme istemeleri olduğunu gözlemledi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER