Kadir GÜNEŞ-Ahmet ATMACA/GAZİANTEP,(DHA) - GAZİANTEP Medical Park Hastanesi tarafından Romatoid Artrit hastalığı ile ilgili sempozyum düzenlendi.  
Medical Park Gaziantep Hastanesi Genel Koordinatörü Hayrullah Kubba'nın desteği ile düzenlenen etkinlikte çevre illerden de birçok hekim katıldı. Sempozyumda hekimlerin sunumlarının yanı sıra Romatoloji ve İmmunolojideki yenilikler ve Romatoid Artrit hastalığına dikkat çekilerek, hastalıkla ilgili bilgiler güncellendi.
Hastalığın toplumda sık görüldüğünü ifade eden Medical Park Gaziantep Romatoloji Uzmanı Doktor Edip Gökalp Gök, sempozyumun ikincisini gerçekleştirdiklerin ifade etti.
İlk toplantıda genel bilgilendirmeler yapıldığını belirten Gök, buradaki ikinci toplantıda temel amacın Romatoid Artrit hastalığı hakkında güncel bilgileri konuşmak olduğunu aktardı.
Gök, “Bu bizim ikinci Romatoloji toplantımız. Romatizmal hastalıklarla ilgili ilk toplantımızda genel bilgi vermiştik. Bu sefer Romatoid Artrit hakkında konuşacağız.  Romatoid Artrit Romatolojiden sık gördüğümüz hastalıklardan biridir. Eli, ayağı ve küçük eklemleri tutan ve tedavi edilmediği takdirde kalıcı hasarlar yapabilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığı ne kadar erken tanırsak o kadar iyi tedavi edebiliriz. Bugün bende Romatoid Artrit hastalığını ve nasıl tanısının konulduğundan bahsedeceğim” dedi.
Toplantıdaki amacın hastalıkla ilgili bilgileri güncellemek olduğunu aktaran Medical Park Hastanesi Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Tuba Songül Tat ise, hastalığın erken tanısının oldukça önemli olduğunu anlatarak şöyle dedi:
“Amacımız Romatoid Artrit’te tekrar bilgilerimizi güncellemek varsa eksikliklerimizi gidermek. Bu hastalık toplumda oldukça sık görülüyor ve tedavi edilmezse sakatlıklarla sonuçlanabiliyor. O yüzden hastalıkta erken tanı alınıp düzgün tedavi edilmesi çok önemlidir. Ben bağışıklık sistemi ve alerji uzmanıyım. Bizim maalesef bağışıklık sistemi yetmezliği olan hastalarımızda da Romatoid Artrit çok sık görülmektedir. Bunlarda da hastalığı tanımak daha zor olabilmekte diğer hastalara göre ne kadar erken tanıyıp düzgün tedavi edersek o kadar eklem hasarlı olmuyor ve ölümcül durumlar meydana gelmiyor.”

FOTOĞRAFLI
 

Kaynak: dha