Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- EDİRNE Orman İşletme Müdürlüğü, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Haftası kapsamında Tunca nehri kıyısındaki Kirişhane mevkiinde 40 dönümlük alanda fidan dikim etkinliği düzenledi. Öğrencilerin ve STK’ların katıldığı ve 3 bin adet fidan toprakla buluştu.

Edirne Orman İşletme Müdürlüğü, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Haftası kapsamında Tunca nehri kıyısındaki Kirişhane mevkiinde fidan dikim etkinliği gerçekleştirdi. Kentteki okullarda eğitim öğretime devam eden öğrenciler ile sivil toplum örgütlerinin katıldığı etkinlikte yaklaşık 40 dönümlük alana 3 bin adet fidan dikildi. 7’den 70’e her yaştan vatandaşın katıldığı etkinlikte okul öncesi eğitim kurumlarındaki öğrenciler, ilk kez fidan dikmenin heyecanını yaşarken; Edirne Kent Konseyi Emekli Meclisi’nin üyesi emekliler de kendilerine ait ilk ormanı oluşturmanın mutluluğunu yaşadılar.

“2022 HEDEFİMİZ 2 BUÇUK MİLYON FİDAN DİKİMİ”

Edirne Orman İşletme Müdürü İhsan Ceylan, fidan dikim etkinliğiyle ilgili yaptığı açıklamada; “Bugün öğrencilerimizin ve STK’larımızın katılımıyla Kirişhane mevkiindeki alanda beraber fidan dikim etkinliği yapacağız. Burada 3 bin adet fidan dikeceğiz. Bunu önemsiyoruz çünkü öğrencilerin ilk kez elleri topraklanacak. Dikecekleri fidan gelecekte nefes olacak, orman olacak. Edirne daha da yeşillenecek. Bu etkinlik gelecek hafta da ilçelerde devam edecek. Edirne il sınırı içerisinde 19 yılda 30 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Yılda ortalama 2 milyon fidan dikiyoruz. Ancak 2022 yılı hedefimiz, 2 buçuk milyon fidanı toprakla buluşturmaktır. Yaklaşık 10 bin dönümlük arazide bunu yapmayı planlıyoruz. Bugünkü fidan dikimi yapılacak alan da yaklaşık 40 dönümlük bir alandır” ifadelerini kullandı.

“HAYALİMİZ GERÇEK OLDU”

Edirne Kent Konseyi Emekli Meclisi üyesi Sait Dayıoğlu ise emekliler ormanı oluşturma hayallerinin gerçek olduğunu belirtirken; “Orman İşletme Müdürlüğü ile hayalimiz gerçek oldu. Bildiğim kadarıyla bu, Türkiye’de bir ilk. Emeklilerin adına bir ormanı yoktu. Emekliler Meclisi olarak bunu gerçekleştirdik” diye konuştu.(DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha