Mesut MADAN/BURDUR,(DHA) - BURDUR İl Sağlık Müdürlüğü ile Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından uygulanacak Sağlıklı Çınarlar Evi projesinin tanıtımı yapıldı.
Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleşen toplantının açılışında İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan tanıtım videosu izlendi. İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram ile  Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Volkan Güler, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) hakkında bilgi verdi. Vali Arslantaş, "Türkiye'nin ortalama yaşı 32 iken, ilimiz olarak ülkemiz genelinden 8 yaş daha fazlayız. Köy muhtarlarımızın bizden çeşitli talepler bulunduklarında, biz şunu sormaya başladık, 'Köyde en son çocuk ne zaman doğdu?' Öyle ki 20-25 yıl önce en son çocuğun doğduğu köyler var. 25 yıldır bebek sesi yok köyde. Buradan da anlaşılıyor ki biz yaşlıyız. İl olarak yaşlıyız ya da tecrübeliyiz. Sağlık Müdürlüğü bünyesinde devlet hastanemizin fizik tedavi ünitesinin bir kısmı proje kapsamında karşılanıyor. Sosyal Yardımlaşma Vakfı, İl Özel İdare, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı çerçevesinde bir araya geldi. 2020 yılında İl Özel İdare proje revizyonuna destekleme yapmıştı. Bunun ne kadar doğru iş olduğunu gördük" dedi.
Sağlıklı Çınarlar Evi Projesi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından (BAKA) 2019 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında finanse ediliyor. Projenin uygulama yeri Burdur il merkezi ve merkeze bağlı köyler. Proje kapsamında sosyal alarm paneli kurulması hedeflenen yaşlı birey sayısı 50 olup hali hazırda 43 yaşlı bireyin evine sosyal alarm paneli yerleştirildi. Toplantıya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Murat Yarar, sağlık müdürlüğü yöneticileri, proje ekibi de katıldı.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha