Nurettin DOĞAN / ALAŞEHİR / (Manisa) (DHA) - MANİSA'nın Alaşehir ilçesinde Sivil Savunma Haftası kapsamında yapılan tatbikatlarda öğrenciler senaryo gereği çıkan yangınlara müdahale ederken, deprem simülasyon aracı ile öğrenciler 1999 depreminde neler yaşandığını hissetti.

Sivil Savunma Haftası kapsamında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri, Alaşehir Orman İşletme Şefliği ekiplerinin katılımıyla Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı'nda yangın söndürme ve deprem tatbikatı düzenlendi. Alaşehir Emine Elem Kayacık Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan tatbikata Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun, Alaşehir Belediye Başkan vekili Muammer İbişoğlu, Alaşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Tatbikatta alev alan bir tüp, itfaiye ekiplerinin kontrolünde öğrenciler tarafından söndürülürken, orman işletme şefliği koordinasyonunda ise senaryo gereği yanan bir alan söndürüldü. Öte yandan öğrenciler ve katılımcılar meydana kurulan deprem simülasyon aracında 1999 yılında 7.4 büyüklüğündeki Gölcük depreminde neler yaşandığını hissetti.

Tatbikatla ilgili konuşan Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun ise "1999 Marmara depremini simülasyonla yaşadık Biz şanslıydık çünkü bunun tatbikat olduğunu biliyorduk. Deprem öncesi, deprem esnası ve deprem sonrası neler yapmamız gerektiğini öğrendik. Deprem esnasında neler yapmamız gerektiğini öğrendiğimiz zaman daha az  can ve mal kaybı yaşayabiliriz" dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha