Serdar SUNAR/DİYARBAKIR, (DHA)- DİYARBAKIR  Valisi ve Belediye Başkan Vekili Münir Vali Karaloğlu, “Turizm ve ekonomiyi tabana yaymak, bölgenin genç nüfusuna iş bulmak maksatlı bir gayretimiz ve çabamız var” dedi.

Diyarbakır Valiliği ev sahipliğinde Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda düzenlenen, Mezopotamya’nın tarih, kültür, doğa, yaban hayatı ve lezzetleriyle öne çıkması, özel toprakların benzersiz bir turizm destinasyonu olarak benimsenmesi amacıyla yapılan “1.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı” kapılarını açtı.

Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen açılışta konuşan Vali ve Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, Mezopotamya’nın insanlık ve inanç tarihinin başladığı, geliştiği coğrafya olduğunu söyledi. Diyarbakır’ın Mezopotamya’da yer alan önemli şehirlerden biri olduğunu belirten Karaloğlu, “Mezopotamya gastronomisini anlamadan insanlığın gastronomisini ve tarihini yazamazsınız” ifadelerini kullandı.

‘TURİZM FUARLARINA İHTİYACIMIZ VAR’

Fuarların yapılmasıyla turizmin gelişmesi arasında büyük bir ilişki olduğunu kaydeden Karaloğlu, şunları söyledi:

 “Turizm ve ekonomiyi tabana yaymak, bölgenin genç nüfusuna iş bulmak maksatlı bir gayretimiz ve çabamız var. Turizmde çok büyük bir potansiyelimiz var ama bu potansiyeli gün yüzüne çıkarabilmek, kullanabilmek için elbette bölge turizm fuarına ihtiyacımız var. Diyarbakır-Erbil arasında kültürel, turizm, sanatsal ve ticari olarak ilişkilerin geliştirilmesi gerekiyor. Bunun için direk uçuşlar çok kritik. İnşallah planlamaya çalışıyoruz. Mutlaka Diyarbakır-Erbil arasında uygun bir saatte direk uçuşlar ilişkilerimizi güçlendirecektir.”

30 ŞEHİRDEN DAVETLİ KATILDI

Konuşmaların ardından ulusal ve uluslararası katılımcıların yer aldığı davetliler açılış kurdelesini keserek stantları dolaştı. KKTC Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, Erbil Valisi Omid Xoşnav, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, 16 ülkeden ve 30 şehirden davetlilerin katıldığı fuar 27 Mart’a kadar ziyaretçileri ağırlayacak. (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

 

Kaynak: dha