Trump: 'Kuzey Akım 2 gaz boru hattına yaptırım düşünüyorum'

ABD Başkanı Donald Trump, Çarşamba günü Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile yaptığı ortak basın toplantısında "Kuzey Akım 2 projesi için yaptırım düşüyor musunuz?" sorusuna, Rusya'dan Almanya'ya doğalgaz taşıyacak olan Kuzey Akım gaz petrol boru hattını engellemek i

Trump: 'Kuzey Akım 2 gaz boru hattına yaptırım düşünüyorum'

ABD Başkanı Donald Trump, "İnsanların istedikleri şeyi yapma hakları vardır. Boru hattı problemini ortaya atan benim” dedi. Trump, geçen yıldan beri Rusya'nın Almanya'yı enerji ihracıyla esir olacağını söyledi.
Doğu Rusya'dan başlayan Baltık Denizi'nin altından Kuzey Almanya'ya gaz taşıyacak olan Kuzey Boru Hattı'na ABD'nin önceki başkanları da karşı çıkmıştı. ABD ve birkaç Avrupa ülkesi Kuzey Akım Boru Hattı'yla Rusya'nın Ukrayna'daki petrol ve doğalgaz boru hatlarını baypas ederek enerji akımını komşularına karşı silah olarak kullanmasından korktuğu kaydedildi.

Rusya ve Almanya Kuzey Akım 2'nin yalnızca ekonomik bir proje olduğunu savunuyor. Rusya enerji devi Gazprom, Royal Dutch Shell ve Wintershall'ın finansmanıyla gaz boru hattını inşa ediyor.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER