Irak DEAŞ operasyonu için hazır

Irak Savunma Bakanlığı, Türkmenlerin çoğunlukta olduğu Telafer ilçesinin DEAŞ'tan kurtarılması için düzenlenecek operasyonun hazırlıklarının tamamlandığını duyurdu.

Irak DEAŞ operasyonu için hazır

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, tüm askeri birimlerin  Telafer operasyonuna hazır olduğu ifade edildi. Şii Haşdi Şabi milislerinin  operasyona aktif bir şekilde katılacağının belirtildiği açıklamada, Irak  uçaklarının da operasyon kapsamında DEAŞ hedeflerini havadan bombalayacağı  kaydedildi.

Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ise ABD'nin Bağdat Büyükelçisi  Douglas A. Silliman ile gerçekleştirdiği görüşme kapsamında yaptığı açıklamada,  ülkenin kuzeyi ile batısında DEAŞ'ın elinde bulunan toprakların geri kurtarılması  için uluslararası koalisyonla daha fazla koordinasyon gerektiğini söyledi.
 
Silliman da Bağdat yönetimine teröre karşı verdiği mücadelede destek  olmaya özen gösterdiklerini, Irak'ın toprak bütünlüğünün güvenlik ve istikrarın  sağlanmasında önemli bir adım olduğunu vurguladı.
 
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de önceki gün başkent Bağdat'ta yaptığı  açıklamada, Telafer'i DEAŞ'tan kurtarma operasyonu için tüm askeri hazırlıkların  tamamlandığını bildirmişti.
 
Terör örgütü DEAŞ, Musul kent merkezinin 63 kilometre batısında yer  alan, Türkmenlerin çoğunlukta yaşadığı Telafer'i 16 Haziran 2014'te ele  geçirmişti.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2017, 07:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER