AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, yaptığı açıklamada, yurt dışından getirilen telefonların Türkiye'de kaydedilmeden kullanım süresinin 120 günden 180 güne çıkarılacağını duyurdu.

Yeni Düzenleme İle Esneklik: E-Devlet Üzerinden Süre Uzatımı Zafer Sırakaya'nın sosyal medya üzerinden paylaştığı infografiğe göre, yurt dışından getirilen mobil cihazların kullanım süresi artık 180 gün olacak. Ayrıca, vatandaşlar, e-Devlet üzerinden yapacakları "Geçici haberleşme" başvurusu ile mobil cihazlarının kullanım süresini 2 defaya mahsus olmak üzere 30'ar gün daha uzatabilecekler.

Emeklilere Özel Avantajlar: Araç Kalma Süresi 4 Yıla Çıkarılıyor Zafer Sırakaya, yurt dışından emekli olan vatandaşların Türkiye'ye getirdikleri taşıtların ülkede kalma süresinin 730 günden 4 yıla çıkarılacağını açıkladı. Ayrıca, bu sürenin tamamını kullanıp yurt dışına çıkış yapmayan emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 730 güne kadar ek süre verileceği bilgisi verildi. Bu düzenleme, 2024 yılında yürürlüğe girecek.

Kolaylık ve Hız: Emeklilerin Araçlarında Yeni Uygulama Sırakaya'nın paylaştığı infografikte belirtildiğine göre, Türkiye'ye getirilen araçların ülkede kalma süresini uzatma işlemi, gümrük müdürlüklerine başvurarak gerçekleştirilecek. İlk 2 yıl dolmadan başvuran emeklilere, araçlarını yurt dışına çıkarıp 185 gün beklemeden, 2 yıl daha süre verilecek. Bu uygulama, hem Türkiye'de bulunan hem de yeni getirilecek araçlar için geçerli olacak ve 1 Ocak 2024'te yürürlüğe girecek.

Editör: Medya Laz