Yazıcı, Sert Tepki gösterdi. ”Bu atamayı diğer ilçelerde yapabilirler mi?”

Rize’de Eğitim Bir-Sen Pazar İlçe Temsilcisi Sefer Yazıcı, Pazar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde açık olan bir şube müdürlüğü kontenjanına, Türk Eğitim Sen üyesi bir öğretmenin naklen atanmasına tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Yazıcı, “Öğretmen kadrosunda bulunan birinin büyük bir ilçede şube müdürü olarak görevlendirilmesi idarecilere hakarettir. Sağda solda adalet diye haykıran Tüm Her Şey Sen var mı bir açıklaman? Eleştirin var mı? Haklısınız; Millet, Cumhur vesaire… İttifak adı altında işler yapan ve yaptıranlar eğitimin bu halde olmasının sorumlularıdır. Koskoca ilçe şube müdürlüğü yapacak birini çıkaramadı” dedi.

“Saygı değer basın mensubu arkadaşlar, geçtiğimiz Çarşamba günü Pazar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’müzde boş bulunan şube müdürlüğü kadrosuna yapılan atama ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmak için kendimi bu basın açıklamasını yapma mecburiyetinde hissediyorum diyen, Pazar Eğitim Bir-Sen İlçe Temsilcisi Sefer Yazıcı, “Pazar Eğitim-Bir-Sen ailesi olarak dört yıldır seçilen ilçe yönetimi olarak tarafsızlık ilkesine, hakkaniyet ilkesine, doğruluk ve dürüstlük ilkesine her daim sadık kalmayı kendimize prensip edindik. Bu yolda istişare kavramını göz ardı etmeden çalışmalarımıza devem ettik. Altını çizerek, seçilen bir ilçe yönetimi olarak hangi sendikaya bağlı olduğuna bakmaksızın bütün öğretmen arkadaşlarımızla ideolojiden uzak, sendika aidiyetinden uzak düşüncelerimizi paylaşarak, öğretmen adına ne yapabiliriz hep konuşarak, tartışarak, müzakere ederek hep yol almaya çalıştık. Bu doğrultuda da almış olduğumuz geri dönüşler genel itibariyle bizleri memnun etmiş bulunmakta iken, Ama başta da belirttiğim gibi Çarşamba günü atama kararnamesi ile ilçemize şube müdürü olarak yapılan görevlendirmenin çok zaruri durumlarda kullanılan bakan inisiyatifi ile 76. madde diye belirtilen madde ile yapılan bir atama ki bu son derece vicdanları yaralamıştır.” dedi.

Yazıcı, “Birkaç ay önce görevlendirme ile arkadaşımızın birkaç ay sonra asaleten 76 ya göre yapılan bu görevlendirme iç barışımızı, iş huzurumuzu son derece olumsuz bir havaya sokmuştur ifadelerini kullandı.

Sefer Yazıcı açıklamalarını şöyle sürdürdü. “Şunu ifade edelim ki; hemen sağımızdaki ve solumuzdaki ilçelerde acaba böyle bir atama yapılabilir miydi? Çayeli’nde böyle bir atama yapılabilir miydi? Ardeşen de böyle bir atama yapılabilir miydi? Burada idari kadroda görev yapan onca milli eğitim çalışanımız varken başka yerden ve öğretmen kadrosunda bulunan birinin puanla yerleştirilmesi gereken bir kadroya asaleten bakanlık onayı ile atamasını şiddetle kınıyor iş huzurumuzu, iş barışımızı ve sendikal duruşumuzu son derece rahatsız ettiğini Pazar ilçe yönetimi adına ifade etmek istiyorum.”

Şunu da belirtmek istiyorum ki herkes teknik anlamda bu ne demek sorusuyla karşı karşıya kalabilir. Bu soruyu bize yöneltebilirler. Bu sorunun cevabı şu; dediğimiz gibi bu bir okul idarecisi ataması değil, bir ilçe milli eğitim müdürü, il milli eğitim müdürü veya müdür yardımcısı ataması değil merkezi sınav sistemi ile yapılan sınavla atanılan bir kadrodan bahsediyoruz, diyen başkan Yazıcı, sözlerinde şu ifadelere yer verdi.”Bu sınavı kazanmamış, bu sınavda hak kazanamamış bir kişinin ismi, bağlı bulunduğu sendikası, ideolojik duruşu bizi hiç ilgilendirmeden bu atamanın hakkaniyet kurallarına uymadığını bir kez daha belirtiyor ve bundan sonra gelişecek olan gelişmeleri yakından takip etmenizi siz basın mensubu arkadaşlardan önemle rica ediyorum. Ne olacak, ne yapılabilir derseniz; şunu ilk önce belirtelim ki 76. maddeye göre yapılan bu atamanın durdurulması için hukuki süreci başlatmak üzere olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Burada bizim atanan kişinin ne ismi, ne sendikasıyla hiçbir alıp veremediğimiz yoktur. Burada biz kişi ile değil işiyle tabiri caizse uğraşıyoruz. Bu doğrultuda biz bu göreve Eğitim-Bir-Sen ilçe yönetimine gelirken hiçbir zaman bu tip konularda susmayacağımızı, hakkı haykıracağımızı ifade etmiştik. Bu hakkı haykırma görevi noktasında atmış olduğumuz bir adım. Şahsımla ilgili de şunu ifade ederek bitireyim. Pazar kamuoyunda özellikle bazı çevrelerden böyle ithamlar gelebilir. Şahsımın veya yönetimde bulunan hiçbir arkadaşımın o görevle ilgili özel bir isteği, özel bir gayreti ve çalışması yoktur. Öyle bir hülyamız da yoktur. Çünkü makam ve mevkii noktasında elimizin tersiyle neleri ittiğimizi biz biliyoruz. Gerisi de o noktada bizde kalsın. Bunu niye belirttim? Bununla ilgili başka yaygaranın, başka açıklamaların şimdiden önüne geçmek için bunu ifade ediyorum. Tabi ki her türlü şeyi söylemek de mümkün. Bizim herkese yetecek kadar günahımız da var. Bu noktada da ardımızdan kişisel olarak her türlü şey de söylenebilir. Bu duygularla bu basın açıklamasını yapıyor ve geniş izahatı da siz basın mensuplarıyla paylaşmaktan çekinmiyoruz”

Editör: Neco Yarıcı