Son dakika haberi: Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. 

"Asgari ücret ne kadar olacak, yeniden değerleme oranında düzenleme olacak mı, motorlu taşıtlar vergisinde indirim yapılacak mı?" gibi sorular masadaydı. 

Yaklaşık 2 saat 15 dakika süren toplantı sona erdi. Cumhurbaşkanı, toplantının ardından basın toplantısı düzenliyor. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

KILIÇDAROĞLU'NUN MECLİS KÜRSÜSÜNDEKİ ÇİRKİN HAREKETİ

Bütçe görüşmelerinin hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye, şehit yakınlarına galiz küfürler eden bir milletvekilinin terbiyesizliğinin şokunu henüz üzerine atamamışken bu defa Genel Kurul'da yaşanan bir edepsizlik örneğiyle sarsılmıştır. Üstelik bu edepsizlik, ikinci büyük partinin genel başkanı tarafından sergilenmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni kafaları dumanlı arkadaşlarıyla atıp tuttuğu ortam sanan bu arkadaşa Yunus şiiriyle cevap vermek istiyorum: İlla edep, illa edep...

Hiç kimsenin partisinde, kendi dost ortamında, evinde nasıl davrandığına elbette karışmayız. Ama buradan herkesi TBMM'nin asaletine, nezaketine, izzetine uygun davranışlar sergilemeye davet etmek de bizim görevimizdir. 

(Nureddin Nebati'nin Hazine ve Maliye Bakanı olması) Kendisinin üstlendiği görevi, maliye politikamızı yeni ekonomi programımız doğrultusunda güçlü şekilde yürüteceğine inanıyorum. 

(Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar ziyareti) Katar'ın ülkemize yapması konusunda daha önce mutabakatta kaldığımız 15 milyar dolara ek yatırımlar konusunda da kapsamlı görüşmeler yaptık. 

Katar'la bugüne kadar 84 mutabakat imzalayarak işbirliğimizi ileri seviyeye yükselttik. 

(BAE Veliaht Prensi'nin Türkiye ziyareti) Önümüzdeki aylarda yapacağımız mukabil ziyaretle BAE ile başlattığımız yeni dönemi hızla daha ileriye taşıyacağız. Türkiye'nin yatırım atağı sürmektedir. 

Türkiye'nin kurtuluşunu küresel çetelerin reçetelerinde değil, istihdam ve üretimde görüyoruz. 

Siyasi, sosyal, ekonomik, askeri alanda Türkiye güç haline gelsin diyoruz, bu zihniyet ülkemizi tüm iddialarından vazgeçirerek eskiye döndürmek istiyor. 

Ekonomide yaşanan büyük değişimi mecrasından saptırmak isteyenler var. Düşük faiz ve dengeli kur ile ülkemizi adım adım daha ileriye taşıyacağız.

Her seferinde yarım kalan büyük kalkınma hamlesinin önü bu defa kesilemeyecektir. Amacımız kalıcı üretim, kalıcı istihdam, kalıcı refah sağlamaktır. Bu dönemde elde edeceğimiz kazançlar çok büyük olacaktır. 

Bugüne kadar kimseyi sahipsiz bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız. 

Salgın döneminde başlattığımız esnaf kredilerine hazine faiz desteğiyle ilgili bazı bilgileri kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. 2021 yılında kullanılan yaklaşık 60 milyar liralık esnaf kredisinin 5,2 milyar liralık faiz yükünü Hazine üstlenmiştir. Önümüzdeki 3 yıl boyunca Hazine'nin yapacağı faiz desteği toplamda 26 milyar lirayı bulacaktır. 

Vatandaşlarımıza ayda 1,7 milyar lira katkı sağlayan indirimli stopaj uygulamasını Mart ayı sonuna kadar devam ettirme kararı aldık. 

ÇİFTÇİLERE MÜJDE

Bir müjde de çiftçilerimize vermek istiyorum: Buğday, arpa, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerimiz verim kaybına uğradı. Üreticilerimize toplamda 2,6 milyar lira kuraklık desteği ödemesini Aralık ayının ikinci haftasında çiftçilerimizin hesaplarına yatırıyoruz. 

Her şikayeti dinliyor, her sıkıntıyı takip ediyoruz. Buradan tüm bakanlıklarımıza, belediyelerimize talimat veriyorum, girdi maliyetlerindeki ve kurdaki yükselişle izah edilemeyecek fiyat artışı yapan ve stokçuluğa yönelen kimsenin gözünün yaşına bakılmayacaktır. İdari ve hukuki işlemlerle kendi ülkesine ve milletine karşı suç işleyen herkesin yakasına yapışılacaktır. Bu konunun serbest piyasa ekonomisiyle uzaktan, yakından ilgisi yoktur. 

DÖVİZİ OLAN BİREY VE KURUMLARA ÇAĞRI

Bankada, yastık altında parası, özellikle dövizi olan bireylere ve kurumlara çağrı yapmak istiyorum: Herkesi yatırım, istihdam, üretim temelleri üzerine inşa ettiğimiz yeni ekonomik politikamızın getirdiği fırsatları değerlendirmeye devam ediyorum. Fiyat ve kur artışlarının neden olduğu dalgalanma bir süre sonra duracaktır. Ama yatırımların getirdiği istikrar devam edecektir. 

Editör: Medya Laz