Vali Baydaş başkanlığında yatırım ve çalışmaları değerlendirmek üzere Valilik toplantı salonunda düzenlenen toplantıya; Vali Yardımcıları Murat Öztürk, Hüseyin Aydın, Hatice Cemre İncesu, Kaymakamlar, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Gürhan Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ümit Hüseyin Sarı, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Salih Avcı ve İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Erol Bıyık katıldı.

Toplantıda kurum müdürleri biten, devam eden ve planlanan proje ve çalışmalarıyla ilgili sunumlar eşliğine bilgiler verdi. Katılımcılar tarafından yapılan sunumlar değerlendirildi.

Vali Baydaş, toplantıda yaptığı değerlendirmelerde mega projelerden olan Rize- Artvin Havalimanının 1 milyonuncu yolcuya ulaşacağını hatırlatarak, “1 milyonuncu yolcuyu bir törenle karşılayacağız. Ve devletimizin buradaki yatırımının ne kadar rantabl olduğunu da görmüş olacağız” dedi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Ofisinin Rize’de hizmet vermeye başlamasının ardından ilçelerde tanıtım süreçlerinin tamamlandığını belirten Vali Baydaş, Kaymakamlar ve ilgili idarecilerden yapılacak çalışmaların alt yapısının oluşturulması konusunda yoğun bir çalışma beklediğini ifade etti.

Vali Baydaş, kentin coğrafi olarak kış turizmine yatkınlığına dikkat çekerek kış sporlarıyla ilgili sürece bir noktadan mutlaka başlanılması gerekildiğini vurguladı. Bununla ilgili iki adet snowtrack aracı için Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün ihaleye çıktığını belirterek bunlardan bir tanesinin ‘Galler Düzü’nde bir tanesinin de Güneysu ‘Handüzü Yaylası’nda konuşlandırılacağını belirterek, özellikle kış turizm faaliyeti yapabilecek yerlerde görev yapan kaymakamlara talimatlar veren Vali Baydaş, “Arkadaşlarımız kendi ilçelerinde kış sporlarına yönelik spor aktiviteleri başlatmaları lazım. Tabandan başlar bu işler, öğrencileri bu yönde yönlendirmeyle başlar. Kış sporlarına yönelik zemin hazırlasanız bu iş tutar. Okullarda bu işi başlatabilirsek vatandaşlarımız bu işe sahip çıkarsa bu iş başarıya ulaşır. Biz bu işe bismillah diyerek bir noktadan başlayalım diyorum. Bizden sonrakilerde oluşan bu alt yapıyla bu işi daha üst noktalara taşır” dedi.

Vali Baydaş, ayrıca; 26 Kasım tarihinde kentte yaşanan fırtınadan sonra yapılan hasar tespit çalışmalarında 298 konutta çeşitli düzeylerde çatı hasarı tespit edildiğini, bu tespitler sonucunda oluşan 3 milyon 466 bin liralık ödeneğin geldiğini ve bir hafta içinde tamamının hak sahiplerine teslim edileceğini belirtti.

Vali Baydaş, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın VKS üzerinden Valilerle yaptığı toplantının ana gündemi ve verilen talimatlarla ilgili kaymakamlara bilgiler vererek görevlendirmelerde bulundu.

Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Sunumları

Toplantıda İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi tarafından kentte eğitim alanında yürütülen; okullardaki sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler değerlendirilerek ödüllendirileceği “Sosyal Okul” projesi, Süreç değerlendirme sınavları ile öğrencilerin durumunun tespit edilerek eksiklerinin giderilip sınavlara hazırlamasına yardımcı olacak “Eğitimde Başarıyı Artırma” projesi, Eğitime dair sorunları ve ihtiyaçları öğretmenlerden dinlemek için her hafta farklı okulların öğretmenler odasında düzenlenecek toplantılarla “Eğitimin Kalbine Gidiyoruz” projesi, Okullarda spor etkinliklerinin sayısını ve süresini artırarak spor etkinliklerine daha fazla yer verilmesi amaçlanan “Eğitim Spor İş Birliği” projesi, Lise öğrenciler için düzenlenen yazarlık ve şiir atölyeleri yoluyla öğrencilerin, profesyonel yazarlardan ve şairlerden yazma teknikleri ve yöntemleri hakkında bilgi edinmelerini sağlayacak “Genç Yazarlar ve Şairler” projesi, Rize’deki öğretmen camiası içindeki sanat ve edebiyat sahnesini canlandırmak amacıyla çıkarılacak dergi için öncelikle gönüllü Türkçe öğretmenleri ve yazar öğretmenlerden oluşan bir yayın kurulu oluşturulmasını amaçlayan “Kültür, Sanat, Edebiyat Dergisi” projesi, Okul-Veli ilişkilerini güçlendirmek için aile ziyaretlerini kapsayan “Misafiriniz Var” projesi, Öğrencilerimizi kitap okumanın yanında yazı yazma konusunda da motive etmek amacıyla düzenli aralıklarla yazar davetleri gerçekleştirileceği “Okur Yazar Buluşmaları” projesi, öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini destekleyecek her konuda uzman kişilere ait eğitimler tek bir platformda ulaşılabileceği “Rize Öğretmen Akademisi” projesi, Milli Eğitim Müdürü öğretmenleri küçük gruplar halinde veya bireysel olarak her hafta makamında misafir edileceği “Sohbet Makamı Buluşmaları” projesi hakkında sunum yaparak bilgiler verdi.

İl Özel İdaresi Sunumları

Çayeli TSO'dan Kurumlar Vergisi Rekortmeni Çayeli Bakır İşletmeleri'ne Plaket ve Tebrikler Çayeli TSO'dan Kurumlar Vergisi Rekortmeni Çayeli Bakır İşletmeleri'ne Plaket ve Tebrikler

İl Özel İdare Genel Sekreteri Ümit Hüseyin Sarı, İl Özel İdaresinin ilimizde yürüttüğü; Alt yapı ve üst yapı çalışmaları, yapımı devam eden ve biten; Kamu Binaları, Restorasyon Çalışmaları, Oyun Parkları, İçme Suyu ve Şebeke Hattı Yenileme, Yeşil Yol projelerinde yapılan çalışmalar ile projelerin son durumu ve projelerin bedelleriyle ilgile bilgiler verdi. Afet hasarları sonrasına yapılan çalışmalar, Trafik Güvenlik Ekipmanlarının İhaleleri, tamamlanan ve devam eden İmar Çalışmaları, Coğrafi Bilgi Sistemi ve Numarataj, avam proje ve fizibilite çalışmaları devam etmekte olan Güneş Enerji Santrali (GES) çalışmaları hakkında sunumlar eşliğinde bilgiler verdi.


Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Sunumları

Gençlik ve Spor İl Müdürü Gürhan Yıldız sunumunda yapımı devam eden; Rize 500 Kişilik Öğrenci Yurdu, Rize Çayeli Öğrenci Yurdu, Ardeşen Gençlik Merkezi ve Kapalı Yüzme Havuzu, Şenol Birol Amatör Futbol Sahası Onarımı, Muradiye Genç Ofis Yapımı, Kendirli Futbol Sahası Çevre Düzenlemesi ve Yenişehir Spor Kompleksi Bilardo Salonu Yapım çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

İl AFAD Müdürlüğü Sunumları

İl Afet ve Acil Durum Müdür Mehmet Salih Avcı ise yaptığı sunumda; 2023 yılı içerisinde afetler neticesinde ilimizde oluşan hasarlar sonrasında vatandaşlar tarafından yapılan müracaatlar ve sonrasında yapılan incelmeler, riskli görünen konutlarda yapılan nakil sayıları, yapılan istinat duvarları, kontrol etüt programları, saha inceleme çalışmaları,2023 yılında konutları afet nedeniyle hasar gören vatandaşlara yapılan ödenekler, afet önemle için yapılan çalışmalar, afet konutları için yapılan kamulaştırma çalışmaları, ilimizdeki afet konutu çalışmaları, 2023 yılı arama kurtarma çalışmaları, 2023 yılı eğitim ve tatbikat çalışmışları hakkında bilgiler verdi.

Editör: Medya Laz