İkizdere Kaymakamı Mustafa Salih Bayram, Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Ersan Basar, İkizdere İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Aksu, Yerel Organizasyon Komite Başkanı Orhan Karal, Yerel Organizasyon Komite Üyeleri Prof. Dr. Sercan Erol ve Yasemin Suyabatmaz, Vali İhsan Selim Baydaş’ı makamında ziyaret ederek 9-14 Şubat tarihleri arasında Rize’nin İkizdere ilçesindeki 2 bin rakımlı Cimil Vadisi'nde düzenlenecek “Uluslararası Dağ Kayağı Şampiyonası” hakkında bilgiler verdi.

Gerçekleştirilen görüşmede turizm faaliyetleri alanında genellikle yaz aylarında yoğun ilgi gören Rize’nin, kış aylarındaki potansiyelini tam olarak değerlendirme ve tanıtma adına Cimil'de düzenlenecek olan Kayak Şampiyonasının önemine vurgu yapıldı.

Bu yıl yapılacak Uluslararası Dağ Kayağı Şampiyonasının bir diğer öneminin de gelecek yıl yine Cimil Vadisi'nde yapılması planlanan Dünya Dağ Kayağı Şampiyonası için Cimil Vadisi'nin uygunluğu ve Yerel Organizasyon Komitesinin organizasyon kabiliyetinin akredite edileceğine dikkat çekildi.

Uluslararası Dağ Kayağı Şampiyonası ile Rize’nin doğal güzelliklerini ve turizm potansiyelini dünya çapında tanıtma şansı sunarak basının ve spor medyasının ilgisiyle bölgenin kış turizmindeki potansiyelini daha geniş kitlelere duyuracağı ifade edildi.

Organizasyonda Rizeli ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğrencilerden oluşan gençlerin görev alacağı ifade edilerek 2 yıl sonra bu organizasyonu gerçekleştiren Yerel Organizasyon Komitesinin bu gençlerden oluşmasını amaçladıklarını ifade ettiler.

valilik-toplanti.jpeg

2 Yılda 2 Dev Şampiyona

Yılın 12 ayı ayrı güzellikleri barındıran Rize’de yaz aylarına sıkışmış olan turizm faaliyetlerini 12 aya yaymak ve bunun için de özellikle kış turizm faaliyetleri noktasında yapılacak çalışmaları çok önemseyen Vali Baydaş, Rize’nin kış turizm potansiyelini tanıtmak adına bu tür organizasyonların çok önemli olduğunu ifade etti.

Ayrıca Rize’deki gençlere İz Açıcılık, Hakemlik ve Rehberlik eğitimi verilerek iş imkânı sağlanması hedeflendiği konuşuldu.

Cimil'de düzenlenecek olan Kayak Şampiyonası, sadece bir spor etkinliği değil, aynı zamanda bölgesel kalkınma ve turizmin sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Bu tür uluslararası etkinlikler, turizmi sadece belirli aylarla sınırlı olmaktan çıkararak, bölgenin turistik cazibesini yılın her anına yayma konusunda önemli bir adımı temsil etmektedir.

Editör: Medya Laz