Rukiye MEYVECİ/RİZE,(DHA)-RİZE Ulusal Çay Konseyi (UÇK) tarafından yapılan yönetim kurulu toplantısında, Çay Kanunu’nunda yer alması istenen maddeler açıklandı.

UÇK yönetim kurulu üyeleri tarafından Rize Ticaret Borsası’nda gerçekleşen toplantıda Çay Kanunu maddeleri değerlendirildi. Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan başkanlığında gerçekleşen toplantıda Çay Kanunu’nda yer alması gereken maddeler yapılan yazılı açıklamada paylaşıldı. Açıklamada uyulması zorunlu bir yaş çay taban fiyat düzenlemesinin Çay Kanunu’nda yer alması gerektiği ifade edilerek, “Taban fiyatın garanti altına alınmadığı bir Çay Kanunu, çay sektörünün ihtiyaç ve beklentilerini karşılamayacağından bu türden bir düzenlemeyi yeterli görmediğimiz için karşı olduğumuzu önemine binaen kamuoyu ile bir daha paylaşmak isteriz. Yaş çay taban fiyatı belirlenme usulünün geniş katılımlı bir süreç sonrasında yapılmasını gerekli görmekteyiz.  ÇAYKUR, Ticaret Odaları, Ticaret Borsaları, Ziraat Odaları ve Ulusal Çay Konseyi gibi sektör paydaşlarının görüşleri alındıktan sonra taban fiyatın Bakanlık tarafından belirlenmesi gerektiği görüşündeyiz” denildi.

‘BUDAMA ORANLARININ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ'

Çayın kalitesinin arttırılmasına yönelik farkındalığın oluşturulması gerektiğinin belirtildiği açıklamada, “Çay bahçelerinin gençleştirilmesi ile ilgili adımların yanında, yaş çayın ve buna bağlı olarak da kuru çayın kalitesinin arttırılması için gerekli adımların gecikmeksizin atılması gereklidir. Çayımızın kalitesinin artırılmasına yönelik farkındalığın artırılması, geleceğini çayda gören bölgemizdeki her ferdin bu ideale sahip çıkması gereklidir.  Beklenen rekoltenin yanında gerçekleşen rekolte göz önüne alındığında budama oranlarının tekrar gözden geçirilmesi gerekli görülmektedir” ifadeleri kullanıldı.  (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha