HABER:ARZU ERBAŞ -

Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın da aralarında bulunduğu Ax-3 mürettebatının gece gerçekleşen fırlatma ile Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki uzay yolculuğu başladı. 13 bilimsel deneyin gerçekleştirileceği uzay yolculuğuna Rize’den manevi destek geldi. Rize Özel İdaresi tarafından imalatı gerçekleştirilen Çaykur Ortaokulu'nun uzay koridorunda hazırlanan video ile mesaj gönderildi.

Uzay, yıldızlar, gezegenler, Türksat uyduları, gözlemevi fotoğrafları gibi uzayı anlatan fotoğraflarla donatılan koridoru sırtına örttüğü keşanla gezen Rizeli öğrenci Fatma Kübra Suiçmez duygularını ifade etti. “Medeniyetimizden aldığımız gücün farkındayız. Gökyüzünün ötesinde bir yerlerde bizi bekleyen yeni hikayelerin olduğunu biliyoruz.

Uzayın derinliklerinde bizi bekleyen yeni dünyalar olduğunu biliyoruz. Yarınların uzay yolculuğunun bizlere emanet olduğunu biliyoruz. O iş bizde “ diyen kız öğrencinin mesajı ile Türkiye’nin uzak yolculuğuna destek verildi. Hazırlanan video Çaykur Ortaokulu uzay koridorundan, Rize'mizden gök kubbenin ötesine selam gönderiyoruz başlığı ile sosyal medyalardan paylaşıldı.

Editör: Medya Laz