Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, mühendis olmak isteyen kız öğrencileri destekleyerek, mesleklerinin rol modelleri olmalarını hedeflediklerini açıkladı.ANKARA (İGFA) - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık,  kadınların mühendislik alanında daha fazla yer almasını sağlamak amacıyla sürdürdükleri “Türkiye’nin Mühendis Kızları” projesinin ikinci fazını başlattıklarını duyurdu.

"Kısırlaştırma" Yeterli Olmadı Cumhurbaşkanı Konuya Bizzat El Attı "Kısırlaştırma" Yeterli Olmadı Cumhurbaşkanı Konuya Bizzat El Attı

Bakan Yanık, ilk fazda olduğu gibi mühendis olmak isteyen kız öğrencileri her alanda destekleyerek, mesleklerinin rol modelleri olmalarını hedeflediklerini söyledi.

Mühendislik eğitimi alan veya alacak olan kız öğrencilerin eğitimlerini birçok yönden desteklemek üzere yürütülen projenin etki raporuna göre, kız öğrencilerin mühendisliğe ilgisi artarken, hatırlanacağı gibi Bakanlık ve proje paydaşları tarafından elde edilen olumlu sonuçlar üzerine “Türkiye’nin Mühendis Kızları” Projesinin ikinci fazı Ocak ayında start vermişti.

Lise ve üniversitede okuyan kız öğrencilere yönelik iki ayrı programdan oluşan projenin ilk fazında devlet üniversitelerinin inşaat, çevre, endüstri, makine, elektrik/elektronik, bilgisayar mühendisliği bölümlerinden öğrenciler programdan faydalanmıştı. İkinci fazda, kimya mühendisliği dalındaki kız öğrenciler de programa dâhil edildi. İlk fazda yüz yüze gerçekleştirilen faaliyetlere ikinci fazda çevrimiçi olarak devam edileceği öğrenildi.

Kaynak: igf