Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu'nun sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri'ni tanıma kararıyla ilgili kararını kabul edilmez bularak, reddettiklerini açıkladı.ANKARA (İGFA) - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması'nın Donbas'taki ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasıyla ilgili çağrısına cevap vermek için güvenlik konseyi toplantısından bir süre sonra televizyondan halka hitap etmişti. Putin, konuşmasında, Kiev yönetiminin Donbas'ta askeri karar dışında hiç bir kararı tanımadığını belirterek, "Bu bağlamda, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını bir an önce tanımak için çok geç kalınmış bir kararı almayı gerekli görüyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Rusya Federasyonu'nun, sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ni tanıma kararı Minsk Anlaşmaları’na aykırı olduğu gibi, Ukrayna’nın siyasi birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün açık ihlali anlamına geldiğine dikkati çekildi.

Bakanlık açıklamasında, Rusya’nın sözkonusu kararını kabul edilmez bularak, reddettiklerini belirterek, "Bu vesileyle Ukrayna’nın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına bağlılığımızı vurguluyor, tüm ilgili taraflara sağduyu ve uluslararası hukuka riayet çağrısı yapıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

https://twitter.com/TC_Disisleri/status/1495888444836524036

TÜRKİYE'DEN UKRAYNA'YA SEYAHAT GÜVENLİK DUYURUSU

Öte yandan Ukrayna’nın Doğu Bölgelerine seyahat ve güvenlik durumu ile ilgili yazılı açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarının Ukrayna’nın doğu bölgelerinden ayrılmalarını kuvvetle tavsiye etmişti.

Kaynak: igf