HABER:ARZU ERBAŞ - UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine giren Türk çay kültürü İsveç’te tüm detayları ile anlatılıyor. Çay demleme Türkiye birincisi Yuchi (Yusuf)  Pirim  ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ardeşen Turizm Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gülsün Yıldırım İsveç Türkiye Büyükelçiliğinde düzenlenen etkinlikte Uluslararası Kadın Girişimciler Grubu üyeleri ile bir araya geldi.

Türk çay kültürünün özelliklerini anlatan Yuchi Pirim çay demleme ve ikram şekillerini aktardı. Baklava, simit, akide şekeri gibi ikramlarda bulunularak, çay eşleştirmesi yapıldı. Yuchi Pirim geleneksel üretim bitki çayları hazırlayarak davetlilere tattırdı. 

Cumhuriyetin 100. Yılında Türk çay kültürünü Avrupa’da anlatma fırsatı bulduğu için mutlu olduğunu belirten Çay demleme şampiyonu Yuchi Pirim 22 Kasım’da İsveç Türkiye Büyükelçiliğinde Avrupalı yemek yorumcularına, sosyal medya fenomenlerine, ulusal basına, turizm firmalarına, üst düzey diplomatlara sunum yapacak.

Rize'ye Gelecek ve Rize'den Gidecek Hakim ve Savcılar Rize'ye Gelecek ve Rize'den Gidecek Hakim ve Savcılar

Yusuf Pirim, Cuma günü ise Doç. Dr. Gülsün Yıldırım ile birlikte 2023 Gastronomi şehri seçilen Stockholm’de, Stockholm Üniversitesinde gerçekleşecek olan gastronomi konferansında, akademisyenler, şefler, fenomenlere Türk Çay kültürünü ve Chaynik Tea’nin çay deneyim Turizmini anlatacak.

Rize Çayı ile açılış, davetlilere teleferikle çay dağıtılacakRize Çayı ile açılış, davetlilere teleferikle çay dağıtılacak

Editör: Medya Laz