Selçuk BAŞAR-Selay SAYKAL/TRABZON,(DHA)-TRABZON’da vatandaşlar, deprem bölgesine yardım malzemeleri göndermek üzere, valilik koordinasyonunda oluşturulan ‘Deprem Yardımları Toplama ve Koordinasyon Merkezi’ne akın etti.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından Trabzon'da vatandaşlar, yardım seferberliği başlattı. Valilik koordinasyonunda oluşturulan, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde bulunan ‘Deprem Yardımları Toplama ve Koordinasyon Merkezi’ne sabahın erken saatlerinde giden vatandaşlar, gecenin geç saatlerine kadar malzeme yardımında bulundu. Soğuk hava şartlarıyla mücadele eden depremzedelere kışlık giyecek, battaniye, elektrikli ısıtıcı, yatak, bebek maması gibi yardım malzemelerini teslim eden vatandaşlar, el ele vererek yardım malzemelerini AFAD Bölge Müdürlüğü’ne teslim edilmek üzere kamyonlara yükledi. Yaralılar için kan bağışında da bulunan duyarlı vatandaşlar, 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı’nda bulunan Mobil Kan Alma Merkezi önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

‘BİZ YEDİĞİMİZDE İHANET EDİYOR GİBİ HİSSEDİYORUZ’

Üniversite öğrencisi Zeynep Şeker, arkadaşlarıyla birlikte dün akşam saatlerinde geldiği yardım merkezine depremzedelere giyecek ve yardım malzemesi getirdiklerini söyleyerek "Elimizde ne varsa kullandığımız, alabildiğimiz hepsini getirdik. Arkadaşlarımızla, belli bir toplulukla birlikte herkes elinde olanı, kullanmadığı temiz olan eşyalarını, maddi gücümüz yettiğince bir şeyler alıp getirdik. Allah kimsenin başına böyle bir şey vermesin. Uyku uyuyamıyoruz, yemek yiyemiyoruz. Sanki oradaki insanlar o durumdayken biz yediğimizde ihanet ediyor gibi hissediyoruz. Gerçekten çok üzülüyoruz. Böyle yardımların olması, burayı bu şekilde görmek bizi gerçekten çok duygulandırıyor ve bir yandan da mutlu ediyor. Umarız en az hasarla kurtuluruz”  dedi.

‘HERKES AYNI DURUMDA KALABİLİR’

Depremzedelere destek olmak için kışlık giyecek ve battaniye yardımı yapan Bünyamin Adanur, “Mont, bot, kullanmadığımız eşyaları getirdik. Tüm Türkiye’yi yardıma davet ediyorum. Bu çok büyük bir çaresizlik. Herkes aynı durumda kalabilir” dedi.

‘TÜRK MİLLETİNİN GÜCÜ’

Battaniye ve çocuk bezi yardımında bulunan Enes Kerem insanların yardıma koşması karşısında duygulandığını söyledi. Kerem, “Bu görüntü Türk milletinin gücünü gösteriyor. Yabancı ülkeler de yardım göndermiş. Kahramanmaraş’ta olan deprem için annemle battaniye ve bebek bezi aldık” ifadelerini kullandı.

‘YÜZLERCE GÖNÜLLÜ YARDIM ETTİ’

Belediyenin koordinasyon çalışması hakkında bilgi veren Aslan Kar da, “Deprem olduğu andan itibaren çalışma arkadaşlarımızla beraber sabah 04.00’ten bu yana koordineli şekilde buradayız. Yardım kampanyasına büyük ilgi var. Trabzonlular buraya akın ediyorlar. Kamyonları dolduruyoruz, AFAD bölge müdürlüğüne gönderiyoruz, orada boşaltıyorlar. Yüzlerce gönüllü bıkmadan usanmadan saatlerce bize yardım ettiler. Birlik, beraberlik içerisinde yardım kampanyasını sürdürüyoruz” dedi.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha