İZMİR, (DHA) - İZMİR'in Torbalı Belediyesi, madde kullanımı ve bağımlılıktan uzak bir yaşam için yerelde iş birliği toplantısı düzenledi. Konuyla ilgili sunumun da gerçekleştiği toplantıda, madde kullanımı ile mücadele konusunda yapılması gerekenler konuşuldu.

Torbalı Belediyesi son yılların en büyük sorunu olan madde kullanımı ve bağımlılıktan uzak bir yaşam için yerelde iş birliği toplantısı düzenledi. Konuyla ilgili sunumun da gerçekleştiği toplantıda, madde kullanımı ile mücadele konusunda yapılması gerekenler konuşuldu. Sunumu Bağımsız Yaşam İzmir Projesi koordinatörü ve aynı zamanda Torbalı Belediye Başkan Yardımcısı olan Prof. Dr. Özkan Yıldız ve İzmir Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevli Polis Memuru Bircan Birkan gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı 'bağımsız yaşam izmir projesi ve madde kullanımı ve bağımlılıktan uzak bir yaşam' temalı toplantıya Torbalı İlçe Kaymakamı Ercan öter, Belediye Başkanı Mithat Tekin, Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, Torbalı İlçe Emniyet Müdürü Murat Muhittin Yener, Torbalı İlçe Jandarma Karakol Komutanı Binbaşı Emre Balcı ve ilçedeki okul müdürleri katıldı.

'BAĞIMLILIĞIN HER ZAMAN KARŞISINDA OLACAĞIZ'
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, "Madde kullanımı ve bağımlılığı sorunu maalesef hem dünyada, hem ülkemizde önüne geçemediğimiz acı gerçeklerden biridir. Her ne kadar madde kullanımı ile mücadele kapsamında yasalar düzenlense de gerekli yaptırımlar yapılsa da maalesef özellikle genç yaştaki çocuklarımızın madde kullanımının önüne geçememekteyiz. Bu konuda kolluk kuvvetlerimizin nasıl özveriyle çalıştığını da hatırlatmak isterim lakin çocuklarımızın gerek arkadaş ortamından gerek yetişme ortamından ya da aile fertlerinden dolayı madde kullanımına yöneldiğini görmekteyiz. Bu konunun önüne geçmek, mücadelenin bir parçası olmak için tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliğine hazır olduğumuzu da ifade etmek istiyorum. Dün olduğu gibi bugün de ve yarın da Torbalı Belediyesi olarak madde kullanımının ve uyuşturucu bağımlılığının her zaman karşısında olacağız" dedi.

'BUGÜNE KADAR TORBALI'DA 3 BİN ANNEYE EĞİTİM VERDİK'
Torbalı İlçe Kaymakamı Ercan Öter yaptığı konuşmada, "Uyuşturucu kullanım yaşı maalesef küçük yaşlara kadar indi. Her zaman yerel yönetimlerimizle beraber projeler geliştirmemiz lazım. Uyuşturucu tedavisi gören ve sonrasında taburcu edilen birçok bağımlının sonrasında yeniden madde kullanımına başvurduğunu görüyoruz. Bununla ilgili bizim farklı yöntemler bulmamız lazım. Özellikle son zamanlarda sentetik uyuşturucuların vücuda verdiği zararı biliyoruz. Bizim özellikle bununla ilgili anneler başta olmak üzere toplumu bilinçlendirmemiz lazım. Bugüne kadar Torbalı'da 3 bin anneye eğitim verdik. Bizim toplumsal olarak bu bilinci mutlaka kazanmamız lazım. Bununla ilgili projelerimizi geliştirirsek bunda daha başarılı olacağını düşünüyorum. Bu proje için teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

PROJELERDEN SÖZ ETTİ
Polisin sadece operasyonlarla değil çeşitli eğitimlerle de mücadele ettiklerini belirten Polis Memuru Bircan Birkan da "Eğitim bazında 3 projemiz var. Bunlardan biri Narkorehber projesi. Bu proje kapsamında çeşitli sorulara yanıt veriyoruz. Sadece polisiye tedbirlerle uyuşturucu sorunu ne yazık ki mümkün değil. Uyuşturucu bağımlılarıyla yaptığımız görüşmelerde aslında annelerin uyuşturucu kullanımını ilk fark eden kişi olduğunu gördük. Bu nedenle 'En İyi Narkotik Polisi Annedir' projesi geliştirildi. Burada amacımız çocuğa en yakın olan, çocuktaki ilk değişikliği fark edecek olan annelerimizi uyuşturucu konusunda bilgilendirmek. Üçüncü projemiz ise Narkogençlik projesi. 18-24 yaş riskli yaş grubu gençlerle çalışmalar yapıyoruz. Biz üniversite gençlerimize Narkogençlik modülünü anlatıyoruz. Onlara 'Uyuma' adlı aplikasyonumuzdan bahsediyoruz" dedi.

'YEREL YÖNETİMLERE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR'
Bağımsız Yaşam İzmir projesi kapsamında sunum yapan ve aynı zamanda sosyolog da olan Prof. Dr. Özkan Yıldız ise madde bağımlılığı ile mücadelede yerel yönetimlere düşen görevlere dikkat çekti. Yıldız "Torbalı, neredeyse her yıl 10 bin insanın göç ettiği, kozmopolitik bir ilçe konumunda. Elbette insanlar bir yerden bir yere sadece göç etmiyorlar, bir yerden bir yere sorunlarıyla da göç ediyorlar. Özellikle bu noktada acil uyum ve entegrasyon sorunlarında da artış söz konusu. Bu konuda da çeşitli çalışmalar yapmalıyız" diye konuştu. (DHA)

FOTOĞRAFLI