Mardini, yıllardan beri bu sektörün içinde olduğunu belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin gelmiş geçmiş en iyi sesi ve yorumcusu İbrahim Tatlıses’tir. Kim ne derse desin, İbrahim Tatlıses türkülerle resmen oynuyordu, istediği gibi namelendiriyor istediği gibi gırtlağından çıkarıyordu. Bu bir Allah vergisi, Rabbim ona kısmet etmiş” dedi.

Tatlıses’in silahlı saldırıya uğramadan önce sahnede ya da bir programda söylediği yeni türkünün ertesi gün birçok sanatçının diline düştüğünü vurgulayan Mahmut Mardini, şöyle devam etti:

“Adamda ne konservatuvar var, ne okuması var ne bilmem nesi var? Tekrar ediyorum; İbrahim Tatlıses vurulduktan sonra müzik piyasası bitti.  Herkes diyordu ‘İbrahim Tatlıses yolumuzu kapatıyor, İbrahim Tatlıses bırakmıyor bir yerlere gelelim’ Şimdi İbrahim Tatlıses yok niye bir yerlere gelmiyorlar?  Niye herkes İbrahim Tatlıses olamıyor, onun yerini tutamıyor? Ben sesinden bahsediyorum, herkesin karakter yapısı farklıdır, sanat yönüyle düşündüğümüzde İbrahim Tatlıses Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi ses sanatçısıdır. Onun sesinin üzerine ses tanımıyorum.  Bizi sesi ilgilendiriyor. İyiliği var mı var, kötülüğü var mı var, her insanın iyiliği de kötülüğü de olabilir.”

10 BİN SATIŞI BULAN KRALDIR

İbrahim Tatlıses’in yaptığı gırtlak sesi herkesin yapamayacağını kaydeden Mardini, şunları söyledi: “İbrahim Tatlıses, türkülerle resmen oynuyordu. Allah vergisi, Rabbim, bu özelliği İbrahim Tatlıses’e kısmet etmiş. İbrahim Tatlıses kaset çıkarmadan bir- iki ay önce duyurusunu yapıyordu. Bu işin ticaretini yapanlar, piyasaya sürülmeden birkaç gün önce Unkapanı’na gidip gece kapıda bekliyor ve sabah kasetleri alıp satıyordu. Çok insan ekmek yedi İbrahim Tatlıses sayesinde. Tatlıses’in kasetleri bir milyon, iki milyon satıyordu. Şimdi 10 bin satışı bulan kraldır.”

Mahmut Mardini, sahne ve CD çalışmalarına devam ettiğini bunun yanı sıra müzik piyasasına hizmet amacıyla Avcılar’da bir stüdyo kurduğunu ve bu stüdyonun kapısının bütün sanatçılara açık olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: HABER7.COM

Editör: TE Bilisim