Anavatanı Güney Amerika olan Tamarillo’yu bahçesinde yetiştiren Rizeli vatandaş “Torunlarım öyle alıştı ki, bunsuz salata yemiyorlar” dedi.

Rize’nin Pazar ilçesi Sahil Köyü’nde ikamet eden Mustafa Memoğlu, yaklaşık 10 yıl önce bahçesine ektiği, çeri domatese benzeyen ve anavatanı Tamarillo olan meyvenin hasadına başladı.

“HERKES EVİNİN BALKONUNDA BİLE YETİŞTİREBİLİR”

Herkesin sadece bahçede değil evinin balkonunda bile yetiştirebileceğini söyleyen Mustafa Memoğlu “Herkes evinin balkonuna koyar, saksının içerisinde yetiştirebilir. Aynı yıl içerisinde hem sürgün atıyor hem meyve veriyor. Şehirde olan insanlar bile balkonunda bu meyveyi yetiştirebilir. Bir ağaçta bir taraftan olgunlaşan diğer taraftan olgunlaşan şekilde görebiliriz.” Dedi.

“DÜNYADA ELİT İNSANLAR YİYOR”

Tamarillo’nun Rize’yi çok sevdiğini söyleyen Memoğlu “Anavatanı Güney Amerika olan tamarillo Rize’yi çok sevdi. Bizim memlekette çok güzel yetişiyor. Pahalı bir meyvedir dünyada elit insanların yediği meyvedir. Yeğenlerim var Belçika’da. Orada kivinin tanesi 3 TL, Tamarillo’nun tanesi 20 TL’dir.” İfadelerini kullandı.

“TORUNLARIM SALATAYI ONSUZ YEMİYORLAR”

Torunlarının Tamarillo’yu çok sevdiğini ifade eden Memoğlu “Dış kabuğunu soyacaksın. Zar gibi kabuğu var. Hafif ekşimsi tadı var. Kış salatasının üstüne doğrarsan ne sirke ne de limona gerek kalmıyor. Çok güzel lezzeti var. Torunlarım öyle alıştı ki, bunsuz salata yemiyorlar.” Şeklinde konuştu.

“ÇOK FAZLA KAR YAĞARSA…”

Tamarillo’nun mevsim olarak kışı sevmediğini dile getiren Mustafa Memoğlu “Çok fazla kar yağarsa dalları kuruyor. Hasat zamanı geldi. Hasat ettikten sonra yeşil yapraklarını kesip budama yapacağım. Ondan sonra bırakacağım. İlkbahar geldiğinde tekrar yeşerecek. Yaz boyunca hem çiçek verip diğer taraftan meyve veriyor.” Diye konuştu.

“TAMARİLLO ÇAYA ALTERNATİF DEĞİL; AMA…”

Tamarillo’nun Çaya alternatif olmasının zor olduğunu söyleyen Memoğlu “Tarım İl Müdürlüğü el atması lazım. Böyle kaliteli bir meyvenin bölgemizde yetişmesi tarım açısından umut görüyorum. Çayın başkenti Rize’dir, çayla yarıp çayla kalkarız. Çayın yerini tutmaz; ama değerli meyveyi herkes yiyebilir. Rize’ye getirisi araştırılmalıdır.” Dedi.

TAMARİLLO NEDİR?

Kabukları çok ince olan Tamarillo meyvesinin şekli çeri domatesine benzemektedir. Boyları 2-8 cm arasındadır. E vitamini açısından zengin bir meyvesidir. Tropikal bir meyve olan Tamarillo aşırı soğuktan korumak gerekir.

Haber:Mustafa ÖZYANIK

Editör: Medya Laz