Fransa, Suriye'de Esed rejimin katliamlarının ardından BM'yi acil toplanmaya çağırdı. AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise Esed'e sert çıktı.

Esed rejiminin İdlib'e düzenlediği kimyasal saldırının ardından Fransa, Birleşmiş Millet Güvenlik Konseyi'ni acil olarak toplantıya çağırdı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault yaptığı yazılı açıklamada alçak saldırıyı kınadığını belirterek, "Uluslararası güvenliği tehlikeye atan gerçekler karşısında herkesi sorumluluk almaya davet ediyorum. Bu kapsamda BMGK'da acil toplantı düzenlenmesini talep ettim." ifadelerini kullandı.

Ayrault açıklamasında, Suriye'deki saldırının kimyasal silah kullanımı yasaklayan Kimyasal Silahlar Sözleşmesinin "kabul edilemez" bir ihlali olduğunu ve Suriye halkının uzun süredir kimyasal saldırıların kurbanı olduğunu vurguladı.

İNGİLTERE'DEN TEPKİ

Çaydamı içmeyelim....Yapmayın etmeyin.... Çaydamı içmeyelim....Yapmayın etmeyin....

Suriye'nin kuzeyindeki İdlib'de kimyasal silah saldırısı düzenlendiği yönündeki haberleri "korkunç" diye nitelendiren İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, "Olay soruşturulmalı ve sorumlular hesap vermeli." ifadesini kullandı.

MOGHERİNİ'DEN TEPKİ 

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Esed rejimine sert tepki gösterdi. Mogherini, ''Esed 'korkunç' kimyasal saldırının sorumluluğunu taşımaktadır. Rejimin sorumluluğu, kendi halkına saldırmak değil onları korumaktır'' dedi.

SURİYELİ MUHALİFLERDEN AÇIKLAMA

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplanmasını ve derhal İdlib’deki olayla ilgili soruşturma açılmasını istedi.

Kaynak: HABER7.COM