Sofraların vazgeçilmezi olan balık ürünleri aylara göre farklılık gösteriyor. Hangi ay hangi balık yenmeli diye araştırdık. Şubat ayında hangi balık yenir ? Ocak ayında tüketilmesi gereken en lezzetli balıklar uskumru, lüfer, palamut ve istavrittir.  Tekir, kefal, kırlangıç balıkları ise ocak ayında en bol dönemini yaşayan balıklardır.

OCAK AYINDA HANGİ BALIK YENİR?

Balıkların yağlanma ve üreme mevsimlerine göre tüketildiğinde daha sağlıklı olduğu biliniyor. Bu bilgi aşığında yola çıkıldığında aylara göre tüketilmesi gereken balıklar listelenebiliyor. Ocak ayında tüketildiğinde en lezzetli olan balıklar bu doğrultuda uskumru, lüfer, palamut ve istavrittir. Bunun dışında kefal, tekir ve kırlangıç balıklarının en bol dönemi de ocak ayında yaşanır.

şubat ayında hangi balık yenir

ŞUBAT AYINDA HANGİ BALIK YENİR?

Şubat ayında hangi balık yenir ? Şubat ayı ise kalkan balığı mevsiminin başlangıcıdır. Şubat ayında Karadeniz’in vazgeçilmezi hamsinin bitişidir.

Şubat ayının gelmesiyle midye sezonu başlar ve

  • uskumru,
  • lüfer ve
  • palamutun lezzeti düşer.

ocakta hangi balıklar yenir

MART AYINDA HANGİ BALIK YENİR?

Kış mevsiminin yerini bahara bırakmasıyla birlikte balık türlerinde de farklılıklar belirgin olarak görülmeye başlar. Suların ısınmaya başlamasıyla birlikte balık türlerinde farklılıklar oluşur. Mart ayı içerisinde tüketilecek en lezzetli balıklar gümüş, izmarit, mezgit, kalkan, mersin, kaya balığı, mezgit, kefal, levrek, yayın balıkları lezzetli ve bol bulunan balıklardır. Özellikle kalkan, levrek ve kefal mart ayında hem bol hem de çok lezzetlidir. Martta uskumru çiroz olmaya başlamıştır.

Fatoş YETİMHELLAÇ

Editör: Neco Yarıcı