ADANA, (DHA)- SEYHAN Belediyesi’nin düzenlediği 'Arkeoloji Buluşmaları' etkinlikleri Anadolu coğrafyasının sahip olduğu en büyük antik kentlerden biri olan Anavarza Antik Kenti konferansıyla başladı.
Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen konferansa Vali Yardımcısı Muzaffer Şahiner, eski CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana Valiliği, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Adana Müze Müdürlüğü, Adana Koruma Kurulu, Adana Rölöve Müdürlüğü, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Seyhan Belediyesi KUDEB yetkilileri, Adana Rehberler Odası, sivil toplum kuruluşlarının ve turizm sektörünün temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlardan oluşan kalabalık bir dinleyici kitlesi katıldı.
ANAVARZA’NIN DİP TARİHİ SANILANDAN ÇOK DAHA ESKİ
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkalığı ve ÇÜ Arkeoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevlerini de sürdüren Anavarza Kazıları Başkanı Öğretim Üyesi Dr. F. Fatih Gülşen, sunumunda Anavarza antik kentinin tarihi ve arkeolojik değerleri ile kentin taşıdığı turizm potansiyeline dikkat çekti. Anavarza’da yürütülen kazı çalışmaları hakkında bilgiler veren Gülşen, son yapılan çalışmalarla birlikte kentin dip tarihinin sanılandan çok daha erken tarihlere indiğinin belgelendiğini bildirdi.
KENTİN ANA GİRİŞ KAPISININ RESTORASYONU TAMAMLANDI
Kentin ana giriş kapısında restorasyon çalışmalarının tamamlandığını aktaran Gülşen, çalışmaların sütunlu ana cadde, kilise, kuzey hamamı ve hamam palaestrasında ise çalışmaların devam etiğini kaydetti. Kazıda erken kalkolithik döneme tarihlenen bir taş baltanın bulunduğunu dile getiren Gülşen, tiyatro, amfi tiyatro, stadyum, tapınaklar, su yolları, savunma sistemleri, kaya mezarları ve nekropollerde bulunan çeşitli tiplerde mezar yapıları hakkında da bilgiler verdi. Gülşen, Asur döneminden, Helenistik, Roma, Doğu Roma(Bizans), Arap, Ermeni, Osmanlı Dönemlerine kadar uzanan Anavarza antin kentinin önemli yapıları hakkında ulaşılan bilgileri da katılımcılarla paylaştı.
Kazı çalışmalarında bulunan Anavarza buluntuları bölümünde sikkeler, heykeller, yazıtlar ve seramikler gibi taşınabilir eserler hakkında da detaylı bilgiler aktaran Gülşen, Anavarza’nın bölgedeki Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan tek merkez olmasının önemini vurguladı.
Anavarza’nın, Tanrı Zeus’un en önemli kültlerinden Zeus Olybris/Olybreus’un tapınım merkezi olduğunu belirten Dr. Gülşen, çoğu zaman Lokman hekimle özdeşleştirilen dünyada farmakoloji biliminin kurucularından Eczacı Pedanios Dioscoridis’in “De Materia Medica” isimli 5 ciltlik eserinde aktarılan bitkilerin morfolojik ve toksikolojik özellikleri hakkında da bilgiler verdi. Dr. Gülşen, Anavarza bölgesinde botanik ve bitki çeşitliliği çalışmalarında 56 familya ile 181 cinse ait 225 tür ve alt türün tespit edildiği ve 8’inin endemik bitkiler olarak tanımlandığını sözlerine ekledi.
Öğretim üyesi Dr. F. Fatih Gülşen, sunumunun ardından dinleyicilerin sorularını yanıtlayıp, etkinliğe ev sahipliği yapan Seyhan Belediyesi’ne ve Başkan Akay’a teşekkür etti. 

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha