ADANA,(DHA)- SEYHAN Belediyesi, ilçe genelinde 200 noktaya yerleştirdiği tekstil atık kumbaraları aracılığıyla 250 ton tekstil atığı topladı. 
İlçe genelinde toplanan atıkların yönetimi için kurduğu “Sıfır Atık Yönetim Sistemi”, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belgelendirilen Seyhan Belediyesi, ilçe genelinde 200 noktaya yerleştirdiği kumbaralar aracılığıyla tekstil atıklarını da topluyor. Vatandaşların kumbaralara attığı kullanılmış kazak, tişört, çorap, elbise, şapka, terlik, ayakkabı, bot gibi her türlü giysi ile battaniye, örtü, çanta, perde, havlu gibi tekstil ürünleri belirlenen gün ve saatlerde kumbaralardan alınarak Yeşiloba Mahallesi’ndeki 1.Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde toplanıyor.
KULLANILABİLİR OLANLAR İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRILDI
Projenin başladığı 2020’nin kasım ayından 2021’in sonuna dek 250 ton tekstil atığı toplandı. Atık Getirme Merkezi’nde giyilebilir nitelikteki yaklaşık 13 ton ağırlığındaki tekstil ürünü Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından temizliği yapıldıktan sonra ilçedeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırıldı. Kullanılabilir durumda olmayan tekstil atığı ise geri dönüşüm merkezine gönderilerek, yeniden ekonomiye kazandırıldı.
'TEKSTİL, EN FAZLA KİRLİLİK YARATAN 2. SEKTÖR'
İklim değişikliğinin dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğunu anımsatan Başkan Akif Kemal Akay, iklim değişikliğine neden olan karbon salınımını azaltmak ve kıt kaynakların doğru kullanımı için geri dönüşümün önemini vurguladı. Seyhan’da uygulanan “Sıfır Atık Yönetim Sistemi”yle toplanan tüm atıkların geri dönüşümünün sağlanmaya çalışıldığını kaydeden Başkan Akay, “Tekstil, petrol sektöründen sonra dünyada en fazla kirlilik yaratan ikinci sektör olarak kabul ediliyor. Ayrıca kıyafetlerimizin biz son tüketiciye ulaşana kadarki geçirdikleri süreç boyunca çok ciddi doğal kaynak kullanımına neden olduklarını biliyoruz. Örneğin basit bir pamuklu tişört için yaklaşık 2,5 m3, bir kot pantolon ve pamuklu ceket için yaklaşık 10 m3 direkt ve dolaylı olarak su kullanılıyor. Tekstil atıklarını toplayıp geri dönüşümle yeniden ekonomiye kazandırarak ciddi sayılabilecek ölçüde su tasarrufu da sağlamış olmaktayız” dedi.

FOTOĞRAFLI