Nuri ÇAĞLAR/ŞARKÖY(Tekirdağ),(DHA)- TEKİRDAĞ'ın Şarköy ilçesinde deprem farkındalık eğitimi düzenlendi.

Şarköy'de valilik, kaymakamlık ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından deprem farkındalık eğitimi düzenlendi. Kaymakam Hakan Kılınçkaya, AFAD'ın Şarköy Arama Kurtarma Derneği (ŞAKUD) üyelerine verdiği eğitim çalışmalarını izleyip ve simülasyon TIR'ın da Atatürk Ortaokulu öğrencileriyle birlikte deprem anını yaşadı.AFAD yetkilileri, simülasyon TIR'ının devlet okullarına ücretsiz giderek,  eğitim verdiğini belirterek, "Vatandaşlarımıza, çocuklara deprem çantasını gösteriyoruz, eşyaların sabitlenmesi gerektiğini söylüyoruz. Deprem öncesi, deprem anında ve sonrasında yapması gerekenlerden bahsediyoruz. 5 gün Şarköy'de faaliyet göstereceğiz" dedi.

Kaymakam Kılınçkaya, pazar günü Şarköy'de deprem meydana geldiğini hatırlatarak, "Deprem Türkiye'nin bir gerçeği, toplumumuz bunu her zaman yaşıyor. Önemli olan evlerimizi, yaşadığımız mekanları sağlam tutmak ve toplumumuzu eğitmek. Bu eğitim de okullarımızdan başlıyor. AFAD, Büyükşehir Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Kaymakamlığımız işbirliği ile deprem simülasyon TIR'ını okullarımıza getirmiş bulunuyoruz, öğrencilerimizi burada eğitiyoruz, depremi olmuş gibi yaşatıyoruz. Ülkemiz deprem bölgesi olduğu için öğrencilerimiz de depremi yaşayacağı için şimdiden bilgilendiriyoruz. Tedbir almaları, nasıl hareket edeceklerini bilmeleri çok önemli. Bu yüzden şimdiden öğrencilerimize deprem gerçeğinin bilincini oluşturuyoruz. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Allah memleketimizi büyük depremlerden korusun" dedi. 

Kaymakam Kılınçkaya, deprem simülasyonu TIR'ının ardından Halk Eğitim Merkezi'nden AFAD tarafından verilen kurtarma kursunu ziyaret etti. Kılınçkaya, "Öğrencilerimizle beraber deprem TIR'ın da depremi yaşadık, deprem bilincini küçük yaşlarda öğretmeye çalışıyoruz. İlçemizde kurtarma ekibinin bulunması çok önemli bu herkesin yapabileceği bir şey değil, bir eğitimden geçilmesi gerekiyor. Gördüğünüz gibi bir ip bağlamak bile marifet istiyor. Herkesi tebrik ediyorum" dedi. (DHA)


 

Kaynak: dha