Prof. Rıfat Eralp TGRT FM e konuştu! Kalp krizlerinin hikayesi vardır…

Türkiye Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Rifat Eralp Ulusoy kalp krizi sebeplerini, belirtilerini ve korunmak için yapılması gerekenleri TGRT FM'de Hüya Düzgün'ün sunduğu Hülya'lı Sabahlar programında anlattı…

Prof. Rıfat Eralp TGRT FM e konuştu! Kalp krizlerinin hikayesi vardır…

“Ailede kalp krizi hikayesi olması, anne babanın hangi yaşta kalp krizi geçirdiği oldukça önemlidir. Bunlar kalp hastalıklarında değiştirilemeyen risk faktörleridir. Dikkat etmemiz gereken diğer belirleyiciler ise, çevresel faktörler… Ne kadar hızlı bir hayat yaşarsanız, ne kadar sağlıksız beslenir, spordan uzak kalırsanız risk o kadar artar. Tansiyonu, şekeri, kan yağlarını yükselten bir beslenme kalp krizine davetiye çıkarır. Özellikle yaz mevsiminde bunlara mutlaka dikkat etmek gerekir.”

Kalp krizi geçiren kişiye aspirin…
“Özellikle yaşlı insanlar, ağrı algılamasında problem olanlar, by pass geçirmiş ya da farklı ameliyatlarla sinir yolu kesikliği yaşamış insanlar, sinirleri tutan iltihabi problemleri olanlar (diyabeti olanlar) kalp krizi geçirip bunu anlamayabilir ya da algıladıkları ağrıyı tam tarif edemeyebilirler. Bu hastalar ayakta kalp krizi geçirebilir. Kalp krizi elbette belirtiler verir. Performansla, özellikle yürüyüşle artan, durunca gecen ve soğuk soğuk terleten ağrı mutlaka önemsenmelidir. Kalp krizi geçirenler, bu ağrıyı ‘göğsümün üzerine biri oturmuş gibi bir ağırlık' olarak tanımlar. Göğsün tam ortasında, yıkıcı, yakıcı, yanıcı bir ağrıdır. Kalp krizi anında soğuk terleme de görülür. Bir ölüm korkusu bu ağrıya eşlik eder. O anda ambulans gelene kadar hasta rahat, sakin ve huzurlu bir yere almak önemlidir. Kesinlikle hareket etmemelidir. Yanınızda aspirin varsa bir tane aspirin çiğnetilebilir. Kalp hastalıklarında kullanılan dil altı spey ya da ilaç varsa o da verilebilir.”

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2019, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER