Rize'yi ziyaret eden turist sayısı her geçen yıl artıyor. Geçen yıl rekor seviyede turist ağırlayan Rize'nin bu yıl yüzde 10 daha fazla turist ağırladığı öğrenildi.
Haber: Çiğdem Hacıfazlıoğlu
Rize turist sayısında ikinci rekora gidiyor. Geçen yıl pandemi sonrasında Rize'yi 1 milyon 267 bin turist ziyaret etmiş ve  tarihinin en yüksek rakama ulaşılmıştı. Bu yıl ise turizmde ikinci rekora ulaşılacağı öngörülüyor. Bu yılın ilk 7 ayında Rize'yi ziyaret eden turistlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 10 daha fazla arttığı öğrenildi.
Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu  bu yılın ilk yedi ayında Rize’yi toplam da 711 bin 440 kişinin ziyaret ettiğini geçen yıla göre turist akışının arttığını söyledi. Alemdaroğlu " Geçtiğimiz yılın ilk yedi ayında ki ziyaretçi istatistiğine göre bu yıl yüzde 10’luk artış yaşandı. Geçen yıl ilimizi  1 milyon 267 bin turist ziyaret etmiş rekor yaşanmıştı. Bu yılın ilk yedi ayında turist 711 bine ulaştı. Turizm yoğunluğumuzu kırsalda ki tesislerimizde gördüğümüz gibi şehir merkezinde de görüyoruz. Yoğunluğun 2 ay daha devam edeceğini tahmin ediyoruz. "dedi

Ayder yaylası ve Çat vadisinin en fazla ziyaret edilen destinasyonlardan biri olduğunu söyleyen Alemdaoğlu şunları kaydetti"Sadece bu yörede bulunan turizm merkezlerini  günde 20 bin dolayında yerli ve yabancı turisti ziyaret ediyor. Sürdürülebilir bir turizm için  yapılacak olan çalışmalarla birlikte etmekte hedef gruplarımız hangi ülkelerdir hangi turizm alanlarını değerlenedirmemiz gerekiyor bunları tespit ederek kaliteli hizmet eşliğinde sunmalıyız"

Kaynak: rss