Vali Baydaş Turizm Yaz Sezonu Hazırlıklarını Görüşmek İçin Toplantı Düzenledi Vali Baydaş Turizm Yaz Sezonu Hazırlıklarını Görüşmek İçin Toplantı Düzenledi

Haber: Çiğdem Hacıfazlıoğlu - Daha önce 14 ürün için coğrafi işaret tescil belgesi alan Rize'de yeni ürünler için başvuruda bulunuldu. Rize mutfağının önemli lezzetleri arasında yer alan karalahana sarması ve turşu tavalisi için coğrafi tescil başvurusunda bulunuldu.Lahana sarmasının tescil işlemlerinde sona gelindiği ve çok yakın sürede Rize Coğrafi İşaretli ürünler listesinde 15. sıraya kaydedileceği öğrenildi.Turşu tavalisi için ise başvuru sürecinin tamamlanmak üzere olduğu evraklarda eksik olmaması halinde onun da kısa süre içerisinde coğrafi işaret tescili alabileceği bildirildi.

detail-photo-fancybox-0

RTSO Başkanı   Şaban Aziz Karamehmetoğlu" Anzer Balı, Derepazarı Pidesi, Hemşin Çorabı, Rize Baston Ekmek, Rize Bezi (Feretiko), Rize Enişte Lokumu, Rize Kavurması, Rize Muhlaması, Rize Pepeçurası, Rize Simidi, Rize Çayı ve Çayeli Kuru Fasulye Yemeği,Çayeli Kolot Peyniri,Ayder Balı olarak Coğrafi İşaretli ürünlerimiz var. Bunlar arasında Rize Muhlaması ve Rize Pepeçurası’nın Coğrafi İşaret çalışmalarını Rize Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz yürüttük.Şuanda da Etli Karalahana sarması ve turşi tavalisi için çalışma yürüttük. Lahana sarmamızda herşey tamamlandı.Belkide birkaç güne kadar tescilini almış oluruz. Turşu tavalimiz ise başvuru aşamasında.umuyoruz ki onu da bir iki ay içerisinde tescillettirmiş oluruz "dedi.

KEMENÇE VE TULUM İÇİN DE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Rize gıda ürünlerinden sonra yörede asırlardır kullanılan enstrümanlar için de coğrafi işaret almaya hazırlanıyor. Rize Ticaret ve Sanayi Odası kemençe ve tulumun Rize'ye ait olarak tescillenmesi için evrak hazırlama çalışmalarına başladı.

Coğrafi İşaretin yerel ürünün gelişmesi ve kente katma değer katması bakımından önemli araçlardan biri olduğunu ve çeşitlilğinin artmasının o ile daha fazla değer kattığını belirterek" Kemençe ve tulum biraz daha vaktimizi alabilir.Bu iki enstrümanımız için yeterince done topladıktan sonra başvuru sürecine başlayacağız" dedi

Editör: Medya Laz