Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kahverengi kokarca ile mücadele seferberliği kapsamında eğitim ve yayım çalışmaları düzenlendiği aktarılarak, köy ve mahalle muhtarlarının katılımıyla Rize Muhtarlar Derneği'nde toplantı yapıldığı kaydedildi.

Toplantıda; kışlak mücadelesi, köy ve mahallelerde atıl kalan bina gibi yapılarda zararlı takibiyle alakalı bilgilendirmelerin yapıldığı bildirilerek, zararlı türle mücadele kapsamında çalışmaların süreceği vurgulandı.

Kahverengi Kokarca
Bitkisel üretimde önemli ölçüde kayıplara neden olan tahripkâr, istilacı ve polifag bir zararlı olan Kahverengi kokarca (Halyomorpha halys) ile etkin mücadele için Tarım ve Orman Bakanlığınca yoğun çalışmalar yapılmaktadır. 

Kahverengi kokarca, insan sağlığı açısından bir tehlike oluşturmamakla beraber yaz mevsimi sonunda kışlamak için özellikle ev, depo gibi korunaklı alanları tercih ettiği için fiziki rahatsızlık oluşturmaktadır. 

Yayılışı bitkisel materyallerle, ulaşım araçlarıyla, erginlerin uçuşuyla ve zararlının bulunduğu ülkelerle yapılan ticari faaliyetlerle gerçekleşmektedir. 

Bakanlıkça Kahverengi kokarca ile bulaşık olan alanların belirlenmesi amacıyla 2018 yılından itibaren sürvey çalışmaları yürütülmekte olup kamuoyu farkındalığının ve bilincinin artırılması amacıyla, 300'e yakın konukçu bitkisi olan zararlının tanınması, zarar şekli ve mücadele yöntemleri hakkında afiş ve liflet hazırlanmıştır. 

Kahverengi Kokarca mücadelesi için Zirai Mücadele Teknik Talimatı hazırlanmış olup kimyasal mücadele için bitki koruma ürünleri ruhsatlandırılmıştır.

Kaynak: www.rizetakip.com