Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ve Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, Çaykur Cumhuriyet Fabrikası hinterlandındaki Felenksu Çay Alımyerini ziyaret ederek üreticilerle yaş çay sezonu hakkında sohbet etti.  

Daha sonra Cumhuriyet Çay Fabrikasını ve burada bulunan Çaykur Satış Mağazasını gezen Vali Kemal Çeber ve Belediye Başkanı Rahmi Metin, mağazalar ve devam eden yaş çay sezonu hakkında Genel Müdür Yusuf Ziya Alim’den bilgi aldı.

Çay müstahsilleriyle çay sezonu hakkında sohbet eden Vali Çeber, zahmet ve emek gerektiren çay üretiminde tüm üreticilerin bol ve bereketli bir sezon geçirmeleri temennisinde bulundu.

Vali Çeber, alım yerinde üreticilerin topladıkları çayları inceledi. Çay satan vatandaşlara yardım etti. Görevli çay eksperiyle birlikte çay alımı yaptı. Çayın Rize için önemine değinen Vali Çeber, zorlu coğrafi şartlar altında üreticilerimizin emekleriyle soflarımıza gelen çayın sofralarımızda ve kültürümüzde ayrı bir yerinin olduğunu ifade etti.

ÇAYKUR YAŞ ÇAY ALIMINDA KAPASİTENİN YARISINA DÜŞTÜ

Öte yandan ÇAYKUR ikinci sürgün boyunca bugüne kadar 130 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirirken günlük ortalama 4 bin 500 ile 54 bin ton arasında yaş çay alımı yapıyor.  

ÇAYKUR, tüm fabrika bölgelerindeki fabrikalarda yaş çay alımlarını sürdürürken özel sektörün taban fiyat üzeri ve erken ödemede bulunması nedeniyle günlük yaş çay işleme kapasitesine ulaşamadığından ve yaş çay alımları kapasitenin ancak yarısı kadar olduğundan bazı fabrikalarda maliyet nedeniyle üretimi durdurdu.

rize-valisi-kemal-ceber-belediye-baskani-rahmi-metin-ve-caykur-genel-muduru-yusuf-ziya-alim-caykur-cumhuriyet-fabrikasi-hinterlandindaki-felenksu-cay-alimyerini-ziyaret-etti-1.jpgrize-valisi-kemal-ceber-rize-belediye-baskani-rahmi-metin-ve-caykur-genel-muduru-yusuf-ziya-alim-caykur-felenksu-cay-alimyerinde-ureticilik-yapti-2.jpgrize-valisi-kemal-ceber-rize-belediye-baskani-rahmi-metin-ve-caykur-genel-muduru-yusuf-ziya-alim-caykur-felenksu-cay-alimyerinde-ureticilik-yapti-1.jpgrize-valisi-kemal-ceber-belediye-baskani-rahmi-metin-ve-caykur-genel-muduru-yusuf-ziya-alim-caykur-cumhuriyet-fabrikasi-hinterlandindaki-felenksu-cay-alimyerini-ziyaret-etti-2.jpgrize-valisi-kemal-ceber-belediye-baskani-rahmi-metin-ve-caykur-genel-muduru-yusuf-ziya-alim-caykur-cumhuriyet-fabrikasi-hinterlandindaki-felenksu-cay-alimyerini-ziyaret-etti-3.jpgrize-valisi-kemal-ceber-belediye-baskani-rahmi-metin-ve-caykur-genel-muduru-yusuf-ziya-alim-caykur-cumhuriyet-fabrikasi-hinterlandindaki-felenksu-cay-alimyerini-ziyaret-etti-4.jpgrize-valisi-kemal-ceber-belediye-baskani-rahmi-metin-ve-caykur-genel-muduru-yusuf-ziya-alim-caykur-cumhuriyet-fabrikasi-hinterlandindaki-felenksu-cay-alimyerini-ziyaret-etti-5.jpg

Editör: Tunahan Kalender