Rize İl Müftülüğü, üç aylarda vatandaşlarla buluşmak, Kur'an okumayı bilmeyenlerle birebir ilgilenerek onlara Kur'an-ı Kerim'i öğretmek, okumadaki hataları düzeltmek, Kur'an'ın doğru ve akıcı bir şekilde okunmasını sağlamak ve mübarek üç ayları en iyi şekilde değerlendirebilmek maksadıyla "Kur'an Öğrenme" ve "Hatim Okuma" seferberliği başlattı.

Rize’de Ulusal Çay Kongresi Düzenlenecek Rize’de Ulusal Çay Kongresi Düzenlenecek

İl Müftüsü Naci Çakmakçı, rahmet ve mağfiretin üzerimize bol bol indiği mübarek üç aylarda, ilahi kelamı öğrenemeyen hiç kimse kalmasın, onun nuru her yere yayılsın düşüncesiyle geçtiğimiz yıl başlattıkları ‘Kur’an Ayı Ramazan’a Kur’an’ı Öğrenerek Girelim’ ve ‘Halkımızla Birlikte Hatim Okuyoruz’ programlarının vatandaşların isteği üzerine bu yıl da devam edeceğini belirterek, üç ayların manevi feyiz ve bereketinden istifade edebilmek maksadıyla kentte "Kur'an Öğrenme" ve "Hatim Okuma" seferberliği başlattıklarını açıkladı.

Kur'an Öğrenme Seferberliği

Kur'an öğrenme seferberliği için tüm görevlilerin hazır olduğunu belirten Çakmakçı, "Kur'an öğrenmek isteyen herkesi camilerimizde ve Kur'an kurslarımızda bekliyoruz. Yetişkin erkek kardeşlerimize camilerimizde İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlarımız tarafından, hanım kardeşlerimize ise kız Kur'an kurslarımızda Kur'an Kursu Öğreticilerimiz tarafından eğitim verilecek. Kurs olmayan mahalle ve köylerimizde ise müracaat durumuna göre ihtiyaç odaklı kurs açarak Kur'an öğrenme seferberliğini sürdüreceğiz. Kur'an öğrenme ve okumanın önünde hiçbir engel yoktur, yaş sınırı da yoktur. 4-6 yaş kurslarımızda minik öğrencilerimiz, okullarımızda 7-10 yaş grubu öğrencilerimiz, gündüzlü, yatılı, engelli, ihtiyaç odaklı ve hafızlık kurslarımızda mevzuatta belirlenen her yaş grubundan öğrencilerimiz Kur'an eğitimi alabilmektedir." dedi.

Hatim Okuma Seferberliği

Ayrıca üç aylarda hatim okuma programı başlattıklarını belirten Çakmakçı, "Cuma geceleri akşam-yatsı arası Taşçıoğlu Camii ile Müftü Mahallesi Merkez Camii'nde ve ayrıca bütün cami ve mescitlerimizde görevlilerimizle birlikte cüz paylaşımı yapmak suretiyle hatim programını icra edeceğiz. Duasını Kadir gecesinde Sahil Camii'nde yapacağımız hatim programlarına iştirak ederek hatmimizi, mukabelemizi kendimiz okuyalım. Tüm vatandaşlarımızın bu anlamlı çalışmalarımıza müracaat etmelerini bekliyor, mübarek üç aylardan en güzel şekilde istifa etmelerini diliyoruz." ifadelerini kullandı.

rizede-uc-aylarda-kuran-ogrenme-seferberligi.jpg

rizede-uc-aylarda-hatim-okuma-seferberligi.jpg

Editör: Medya Laz