Kaza, Güneysu ilçesine bağlı Asmalı Irmak köyünde saat 16.00 sıralarında meydana geldi.

İlçedeki Handüzü yaylasına gezme amaçlı giden Arap turistleri taşıyan Trabzon'daki bir tur şirketine ait Davut Ş. yönetimindeki 61 S 3434 plakalı minibüs, dönüş yolunda sürücü Davut Ş'nin direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu toprak duvara çarptıktan sonra 53 RT 658 plakalı çift kabin aracın üzerinde devrildi.

Devrilmenin etkisi ile içlerinde 24 Arap turist yaralanırken, minibüs şoförü Davut Ş. araçta sıkıştı. Olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi.

Güneysu itfaiye ekiplerinin müdahalesi üzerine araçta sıkışan şoför Davut Ş. yaralı olarak çıkartıldı. 

Yaralılar kaza yerine sevk edilen ambulanslarla çevredeki hastanelere sevk edildi.

Olay yerine hareket halindeki ambulanslardan birinin çarpıştığı minibüs ise yolun alt kısmındaki çay bahçesine devrildi.

Kazada minibüs şoförü ile birlikte yolculardan 2'si ağır yaralandı.

Olayla ilgili incele başlatıldı.

Aracın yalpalanarak seyir ettiği sırada duvara vurarak durduğunu ve ardından aracın devrildiğini söyleyen görgü tanığı Ayşe Yanık, “Araç yukarıdan aşağıya doğru duvarlara vura vura iniyordu. Sonrasında hemen 112 Acil Çağrı hizmetlerini arayarak ihbarda bulundum. Ardından ambulans ve itfaiyeler geldi” ifadelerini kullandı.

- Midibüs, park halindeki kamyonete çarparak durdu

Midibüsün devrilmesine şahit olan Nazım Kutlu, AA muhabirine, kaza anını anlattı.

Kutlu, bahçesinde çay topladığı sırada yolun üst kısmından aşağıya doğru midibüsün süratle geldiğini gördüğünü söyledi.

Elektrik direğine ve duvara çarptıktan sonra devrilen midibüsün bir süre sürüklenerek kendisine ait park halindeki kamyonete çarparak durabildiğini ifade eden Kutlu, 112 Acil Çağrı Merkezine kazayı bildirdikten sonra yaralılara yardıma koştuğunu aktardı.

Kutlu, çevredeki vatandaşlarla birlikte yaralılara yardım ettiklerini, araçta sıkışan şoförü bulunduğu yerden çıkardıklarını, etrafa savrulan çocuklara yardım ettiklerini anlattı.

Ambulans gelene kadar yaralıları kendi araçlarıyla hastaneye ulaştırmaya çalıştıklarını belirten Kutlu, "Arabam orada olmasa belki de aracın evin altındaki kolonlara çarpması ile daha büyük bir facia olabilirdi. Öğrendiğimiz kadarıyla şimdilik ölen olmaması sevindirici." dedi.

Öte yandan, kaza anında midibüsten düşen bebeğin kaybolduğu iddiası üzerine jandarma ekipleri ve vatandaşlar bir süre çay bahçelerinde arama yaptı.

Bebeğin hastanede olduğu bilgisinin ulaşması üzerine aramalar sonlandırıldı.

Rize’de tur minibüsü devrildi: 25 yaralı galerisi resim 1

Rize’de tur minibüsü devrildi: 25 yaralı galerisi resim 2

Rize’de tur minibüsü devrildi: 25 yaralı galerisi resim 3

Rize’de tur minibüsü devrildi: 25 yaralı galerisi resim 6

Editör: Tunahan Kalender