Bakanlığının Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesinin alt projesi olan "Tarımsal Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında Rize Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan "Trabzon Hurması yetiştiriciliğinde ben de varım" projesi kapsamında Ardeşen ilçesinde fidan dağıtım töreni gerçekleştirildi.

hurmafidan1.jpg

Yetiştiriciliği her geçen gün artış gösteren ve Rize’de alternatif ürün olarak talep edilen Trabzon hurmasının fidan dağıtım töreni Ardeşen Belediyesi İtfaiye Binası önünde gerçekleştirildi. Törene; Ardeşen Kaymakamı Ekrem Çeçen, Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kâhya, Ardeşen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Kuyumcu, Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Genç, İl Müdür Yardımcısı Selda Dalgıç, İlçe Tarım Müdürü Serkan Bilir, ilçe müdürleri, şube müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

hurmafidan2.jpg

Ardeşen İlçesinde yöreye uygun çeşitlerden, her bir üreticiye 1 dekara 40 fidan olmak üzere 50 üreticiye toplamda 2 bin adet Trabzon Hurması fidanı dağıtıldı. 

hurmafidan3.jpg

ileride kurulması düşünülen meyve depolama ve kurutma tesisleri sayesinde İl ekonomisinde önemli bir yere sahip Trabzon hurmasının katma değerinin arttırılması, ticari bir ürün haline gelmesinin sağlanması çalışmalarının devam ettiği belirtildi.  

hurmafidan4.jpg

Tören, Trabzon hurması fidelerinin dağıtımı ile son buldu.

Editör: Medya Laz